Zdjęcie: Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM

AKTUALIZACJA: Ecolab dostarcza informacji na temat nowego koronawirusa 2019-nCoV

05 lutego 2020 r.

Ecolab, światowy lider w dziedzinie rozwiązań i wiedzy w zakresie zapobiegania zakażeniom, uważnie śledzi epidemię koronawirusa (2019-nCoV) i przekazuje wskazówki mające na celu zmniejszenie ryzyka infekcji.

Pracownicy służby zdrowia zidentyfikowali nowego koronawirusa, 2019 n-CoV, którego odkryto w chińskiej prowincji Hubei. Wirus powoduje gorączkę i objawy ze strony układu oddechowego. Zakażonych zostało już dziesiątki tysięcy osób, a kilkaset z nich zmarło.

Pochodzenie tego wirusa nie zostało jeszcze potwierdzone, ale może rozprzestrzeniać się poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą drogą kropelkową (kaszel, kichanie lub bardzo bliski kontakt osobisty) lub drogą kontaktową, czyli przez dotykanie przedmiotu lub powierzchni, na której znajduje się wirus, a następnie dotykanie ust, nosa lub oczu.

W chwili obecnej najwięcej przypadków zgłoszono w Chinach, ale przypadki zachorowań potwierdzono w wielu krajach na całym świecie u osób, które wcześniej odwiedziły Chiny.

Co to jest koronawirus?

Koronawirus jest rodzajem zbudowanego z pojedynczej nici kwasu rybonukleinowego (RNA) wirusem posiadającym osłonkę, który powoduje głównie objawy chorób układu oddechowego oraz pokarmowego. Na powierzchni tego typu cząsteczki wirusa znajduje się wiele regularnie ułożonych wypukłości, a cała cząsteczka wirusa wygląda jak cesarska korona, stąd nazwa „koronawirus”.

Obecnie znanych jest sześć ludzkich koronawirusów. Cztery z nich są mniej chorobotwórcze, generalnie powodując jedynie niewielkie objawy ze strony układu oddechowego, które podobne są do przeziębienia. Dwa pozostałe koronawirusy – koronawirus wywołujący ciężki ostry zespół oddechowy (SARS CoV) i koronawirus wywołujący bliskowschodni zespół oddechowy (MERS CoV) – mogą powodować poważne choroby układu oddechowego.

Nowy koronawirus (2019-nCoV) różni się od tych sześciu znanych koronawirusów i wymaga przeprowadzenia dalszych badań naukowych.

W jaki sposób przenoszony jest koronawirus?

Przenoszenie zależy od konkretnego koronawirusa. Ludzkie koronawirusy mogą rozprzestrzeniać się przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą:

  • drogą kropelkową poprzez kaszel lub kichanie,
  • poprzez bliski kontakt osobisty, taki jak dotykanie lub uścisk ręki,
  • drogą kontaktową, czyli przez dotykanie przedmiotu lub powierzchni, na której znajduje się wirus, a następnie dotykanie ust, nosa lub oczu bez wcześniejszego umycia rąk.

W przypadku wirusa 2019-nCoV mamy w pewnym stopniu do czynienia z przenoszeniem się wirusa z człowieka na człowieka.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem?

Obecnie nie są dostępne szczepionki chroniące przed zakażeniem ludzkim koronawirusem, ale można zmniejszyć ryzyko zakażenia poprzez:

  • częste i prawidłowe mycie rąk,
  • unikanie dotykania oczu, nosa lub ust nieumytymi dłońmi,
  • unikanie bliskiego kontaktu z chorymi,
  • W regionach, w których występują liczne przypadki zachorowań, należy unikać obszarów, gdzie są sprzedawane lub hodowane żywe zwierzęta
  • Jeśli masz gorączkę lub inne objawy po powrocie z podróży do domu, powinieneś założyć maskę i wezwać lekarza.

Dodatkowe zasoby:

Światowa Organizacja Zdrowia — Informacje dotyczące zdrowia: koronawirus

Wytyczne Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom dotyczące koronawirusa

Aby uzyskać informacje na temat zapobiegania zakażeniom koronawirusem w placówkach medycznych, kliknij tutaj.

Powiązane informacje