Wyścig po szczepionkę

Ecolab wspiera utrzymywanie sterylności pomieszczeń w Clinical BioManufacturing Facility Uniwersytetu Oksfordzkiego, który zajmuje się opracowywaniem i produkcją szczepionki przeciwko COVID-19

29 kwietnia 2020 r.
Person working in laboratory

Obecnie ponad trzy miliardy osób doświadcza tej samej formy ograniczeń w poruszaniu się lub odbywa kwarantannę w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się COVID-19.  Trwa globalny wyścig w opracowaniu szczepionki lub leku w celu powstrzymania pandemii.  Jenner Institute na Uniwersytecie Oksfordzkim ogłosił znaczne postępy w opracowywaniu i produkcji ChAdOx1 nCoV-19, szczepionki przeciwko COVID-19. Pierwsi ochotnicy I/II fazy badań klinicznych zostali zaszczepieni 23 kwietnia 2020 r., a celem na najbliższe tygodnie jest zaszczepienie do 800 kolejnych ochotników. Produkcja ChAdOx1 nCoV-19 odbywała się w Clinical BioManufacturing Facility w Jenner Institute, placówce zatwierdzonej przez Agencję Regulacyjną ds. Leków i Opieki Zdrowotnej (MHRA, Medicines & Healthcare products Regulatory Agency) do produkcji badanych produktów leczniczych, w tym szczepionek, z zastosowaniem dobrej praktyki wytwarzania (GMP, Good Manufacturing Practice).

Zespół Ecolab Life Sciences w Wielkiej Brytanii zapewnia niezbędną pomoc podczas badań wspieranych przez brytyjski rząd. W celu opracowania szczepionki laboratorium musi działać w kontrolowanym środowisku. Pracownicy potrzebują środowiska wolnego od zanieczyszczeń w celu prowadzenia testów i badań, by nie narażać wyników swoich prac. Ecolab dostarcza gamę produktów zatwierdzonych do użytku w pomieszczeniach sterylnych oraz specjalistyczną wiedzę, pozwalającą chronić i wspierać operatorów.


„Ecolab jest prawdziwym partnerem i wszyscy jesteśmy pod wrażeniem zespołu, który dokłada wielkich starań, by pomóc nam w realizacji tego ważnego zadania”.


Dr Cathy Oliveira
GMP Production Manager w Clinical BioManufacturing Facility

Od napromienianych i jałowych produktów w potrójnych opakowaniach zapewniających łatwość przenoszenia w strefach o najwyższym stopniu ochrony, po wsparcie techniczne w kwestii optymalnej dezynfekcji powierzchni, zespół Life Sciences jest do ciągłej dyspozycji Clinical BioManufacturing Facility w celu przyspieszenia produkcji szczepionki ChAdOx1 nCoV-19.  

„Ecolab jest prawdziwym partnerem i wszyscy jesteśmy pod wrażeniem zespołu, który dokłada wielkich starań, by pomóc nam w realizacji tego ważnego zadania” — mówi dr Cathy Oliveira, GMP Production Manager w Clinical BioManufacturing Facility. „Od działu logistyki po zespół techników, wszyscy są bardzo życzliwi i pomocni”.

Prace nad szczepionką, opracowaną przez zespoły kliniczne Jenner Institute na Uniwersytecie Oksfordzkim i Oxford Vaccine Group rozpoczęły się w styczniu w budynku badawczym Old Road Campus Research Building w Oksfordzie. Jego unikalna technologia została już wykorzystana do opracowania leczenia przeciwko innym chorobom wirusowym. Po udanych badaniach przedklinicznych i rozpoczęciu oksfordzkich testów szczepionki na COVID-19 rozpoczęła się produkcja materiałów do przeprowadzenia badań w III fazie na 5000 ochotnikach. Profesor Sarah Gilberd, kierowniczka badań nad szczepionką, twierdzi, że nigdy nie można być pewnym skuteczności szczepionki, ale jest dobrej myśli, widząc wyniki innej szczepionki, która została poddana badaniom klinicznym w celu przetestowania jej skuteczności przeciwko koronawirusowi powodującemu bliskowschodni zespół oddechowy (ChAdOx1 MERS).

„Współpracowaliśmy z Uniwersytetem Oksfordzkim, a w szczególności z Clinical BioManufacturing Facility przez ostatnie dwa lata” — mówi Gerald Morris, Account Manager w dziale Ecolab Life Sciences, który zdalnie udziela pomocy Uniwersytetowi Oksfordzkiemu podczas zakazu opuszczania domów. „W obecnych warunkach, gdy jest duże zapotrzebowania na wszystkie nasze produkty, zespół Ecolab zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest przezwyciężenie tego wyzwania i przeprowadza szybką mobilizację w celu zaspokojenia ich potrzeb”.

Zapotrzebowanie na sterylne produkty Ecolab ze strony Clinical BioManufacturing Facility wzrosło o 200% ze względu na większą liczbę prowadzonych badań, rozwój i produkcję. Współpraca przez pewien czas będzie prowadzona z tą samą intensywnością i jeśli nasze nadzieje się urzeczywistnią, rozpocznie się masowa produkcja. Jenner Institute podjął już działania w celu przygotowania produkcji do miliona dawek miesięcznie, a inne organizacje farmaceutyczne wyrażają chęć dołączenia do tej inicjatywy.

Dokładny termin zatwierdzenia szczepionki nie jest znany, ale możemy z całą pewnością stwierdzić, że znaczenie higieny jest większe niż kiedykolwiek wcześniej. Konsorcjum organizacji farmaceutycznych, które wyprodukuje szczepionkę, będzie potrzebować więcej produktów sterylnych w celu zagwarantowania bezpieczeństwa produkcji dużej ilości dawek. Działania związane z zaszczepieniem miliardów ludzi na całym świecie w celu zakończenia pandemii także będą wymagały zachowania szczególnej higieny.  Ecolab przygotowuje się do tej sytuacji, zwiększając produkcję i zapewniając wiedzę specjalistyczną w celu wsparcia sektora naukowego i branży farmaceutycznej w wyścigu do rozpoczęcia produkcji skutecznej szczepionki.

Powiązane informacje

Wyświetl wszystkie aktualności