Spostrzeżenia na temat mycia rąk w dobie COVID-19

David Keen, Dyrektor ds. mikrobiologii farmaceutycznej w Ecolab Life Sciences, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat znaczenia mycia rąk w czasie pandemii COVID-19 i tego, jak przesłanie to odbija się szerokim echem.

Ecolab | Handwashing Insights from COVID-19

Czy istnieją jakieś pozytywne aspekty obecnej pandemii COVID-19? Zmiany klimatyczne i pogorszenie jakości powietrza są oczywiste, ale co z naszą branżą? Pozytywny jest fakt, że zarówno eksperci w dziedzinie zdrowia publicznego, politycy, jak i eksperci branżowi, tacy jak Ecolab, są zgodni co do ogromnego znaczenia mycia rąk. W połączeniu z zachowaniem dystansu społecznego jest to zdecydowanie najlepsza broń, jaką dysponujemy, aby uchronić się przed rozprzestrzenianiem się wirusa.

Niedawno byłem zmuszony odwiedzić publiczną toaletę i po raz pierwszy w życiu byłem świadkiem, jak mężczyźni ustawiali się w kolejce do umywalek, żeby umyć ręce. Jeśli to nie dowód na postęp i na to, że wiadomość ta wreszcie została usłyszana, to nie wiem, o czym to świadczy. Jeżeli wpoimy ludziom na całym świecie wyższy poziom higieny osobistej, będzie to miało wpływ na wszystkie formy działalności gospodarczej. Przemysł farmaceutyczny już teraz przestrzega rygorystycznych metod mycia rąk, aby zapewnić bezpieczne wytwarzanie produktów. Techniki skutecznego mycia rąk, które są już powszechne w sektorze farmaceutycznym i publicznej służbie zdrowia, są obecnie przyjmowane przez ogół społeczeństwa w ramach wysiłków na rzecz ograniczenia zasięgu pandemii. Z branży tej czerpane są również doświadczenia w zakresie dobrej praktyki dezynfekcji powierzchni.

Od samego początku pandemii firma Ecolab przekonywała, że mycie rąk jest naszą najlepszą bronią. Jako mikrobiolog zdecydowanie pochwalam podejście polegające na przedkładaniu nauki nad zyski. Mimo że świat oszalał na punkcie żeli zawierających alkohol, to jednak stawianie na pierwszym miejscu globalnego zdrowia sprawia, że cieszę się, że pracuję w Ecolab.

Bardzo cieszy mnie to, komunikaty w wiadomościach, od rządu, a nawet części (nie wszystkich) mediów społecznościowych zajmują w tej sprawie taką samą pozycję. Dla mnie jako mikrobiologa pracującego w tej branży pozytywne jest to, że politycy, pracownicy służby zdrowia, eksperci branżowi i nie tylko są zgodni w kwestii samego przesłania. Mycie rąk ponad wszystko! Jeśli nie jest to możliwe, warto użyć alkoholowego preparatu do dezynfekcji rąk. W międzynarodowych kanałach informacyjnych widziałem nawet piktogramy szkoleniowe Ecolab wyjaśniające prawidłową technikę mycia rąk. Jeśli to nie pomoże w poprawie mycia rąk, nie wiem, co pomoże.

Ecolab Life Sciences Insight Articles

Przemysł farmaceutyczno–kosmetyczny

David jest mikrobiologiem farmaceutycznym, który w swojej karierze pracował w różnych gałęziach przemysłu farmaceutycznego, w tym przy produkcji pierwotnej i wtórnej, zarówno sterylnych, jak i niesterylnych form opakowań, dla produktów szybkozbywalnych (FMCG), produkcji kontraktowej na rynki farmaceutyczne (CMO) i przy produkcji na potrzeby badań klinicznych.

Powiązane artykuły o pomieszczeniach sterylnych