1. Strona główna
 2. Dziewięć najczęściej pomijanych problemów związanych z bezpieczeństwem żywności w restauracjach

Dziewięć najczęściej pomijanych problemów związanych z bezpieczeństwem żywności w restauracjach

Image of family enjoying a meal

Pomimo najlepszych starań przemysłu spożywczego z zakresu ograniczania ryzyka i tworzenia pozytywnych rezultatów biznesowych, wciąż mogą występować zanieczyszczenia lub niebezpieczne sytuacje. Przykładowo, każdego roku 1 na 6 Amerykanów przechodzi zatrucie pokarmowe.

Jest już dostępny najnowszy webinar z zakresu bezpieczeństwa żywności, zaprezentowany przez Dr Ruth Petran, doktor nauk, CFS VP RD&E Food Safety & Public Health, Ecolab i Cindy Rice, RS, CPFS, Prezes MSPH, Eastern Food Safety.

Podczas webinaru nasi eksperci omówią niektóre z najczęściej pomijanych problemów z zakresu bezpieczeństwa żywności, którym musi sprostać przemysł spożywczy. Holistyczne podejście do bezpieczeństwa żywności pomoże zapewnić płynne funkcjonowanie, pozytywne wrażenia odwiedzających oraz kontrolę kosztów, adresując przy tym wszystkie niepokojące problemy związane ze skażeniem.

9 najczęściej pomijanych kwestii z zakresu bezpieczeństwa żywności:

 1. Przechowywanie w chłodniach/spiżarniach
  Temperatura otoczenia chłodni przekraczająca 5°C (odpowiednią temperaturę chłodzenia) zwiększa ryzyko powstawania organizmów chorobotwórczych doprowadzających do psucia się żywności. Może to sprawić, że spożycie żywności będzie niebezpieczne dla zdrowia.
 2. Zbyt głębokie zbiorniki chłodnicze
  Zbiorniki chłodnicze są zbyt głębokie, by mogły odpowiednio schłodzić żywność, co może prowadzić do szybkiego powstawania patogenów (np. laseczek zgorzeli gazowej, laseczek woskowych) i w razie spożycia może spowodować chorobę.
 3. Nieskalibrowane termometry
  Nieskalibrowane termometry uniemożliwiają przeprowadzenie poprawnych odczytów temperatury, co może spowodować zatrucie, jeśli zdołają się wytworzyć patogenne bakterie. Może tak się zdarzyć, gdy potencjalnie niebezpieczna żywność jest przechowywana w temperaturze 5–57°C przez ponad 4 godziny.
 4. Nieodpowiednia obróbka produktów rolnych
  Pomimo tego, że większość produktów rolnych jest bardzo bezpieczna ze względu na odpowiednie praktyki upraw i ostrożne przetwarzanie przez przetwórców (łącznie z myjkami przemysłowymi z atestowanymi antybakteryjnymi środkami chemicznymi), nieodpowiednia obróbka może sprawić, że produkty te przestaną być bezpieczne. Specjaliści odradzają ponowne mycie produktów rolnych, które były wcześniej myte przemysłowo. Jeśli produkty nie były wstępnie myte, muszą zostać umyte i należy je ostrożnie obrabiać, by uniknąć zanieczyszczenia.
 5. Nieodpowiednia sanityzacja maszyn do lodu
  Nieodpowiednia sanityzacja maszyn do lodu może doprowadzić do powstania niehigienicznych warunków powodujących choroby. Inspektorzy sanitarni często przywołują maszyny do lodu, jako popularne miejsce brudnego kontaktu z żywnością. Czystość maszyn do lodu często jest przywoływana w przykładach medialnych, eksponujących problemy powodujące oburzenie konsumentów!
 6. Przechowywanie i obsługa ozdób do koktajlów
  Ozdoby mogą spowodować ryzyko, jeśli nie będą odpowiednio traktowane. Należy być świadomym charakterystyki ozdób barowych i tego, że są one potencjalnie niebezpieczną żywnością (definiowaną jako żywność z wartością reakcji z wodą wynoszącą 85 lub mniej, żywności z poziomem pH wynoszącym 4,6 lub mniej w temperaturze 24°C). Tego rodzaju żywność nie może być przechowywana bez kontroli temperatury przez ponad 4 godzin. Powinny one być przechowywane w cieple w temperaturze 57°C lub wyższej, lub w chłodzie w temperaturze 4°C lub niższej.
 7. Zabrudzone strefy samoobsługowe (np. bary sałatkowe, przyprawniki itp.)
  Zanieczyszczenie powierzchni przyczynia się do znacznej ilości wszystkich zatruć pokarmowych.
 8. Brak rozdzielenia alergenów
  Nieodpowiednia obróbka żywności wywołującej alergię może prowadzić do problemów zdrowotnych.
 9. Nieodpowiednia higiena automatów do napojów
  Brudne automaty do napojów umożliwiają zanieczyszczeniom dostanie się do napojów. Niezapewnienie higieny automatów dozujących napoje, herbatę lub kawę może nie tylko wpłynąć na smak napojów, ale także zagraża gościom, będąc siedliskiem bakterii E. coli, drożdży i pleśni, co może przełożyć się na negatywne opinie o Państwa obiekcie.

Kliknij poniżej, aby zobaczyć cały webinar i dowiedzieć się o przyczynach i rozwiązaniach każdego z pomijanych obszarów z zakresu bezpieczeństwa żywności.

Więcej informacji lub zasobów, które pomogą Państwu w zminimalizowaniu ryzyka w zakresie bezpieczeństwa żywności mogą Państwo znaleźć na naszej stronie z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności.

Powiązane artykuły

Dodatkowe zasoby

Ecolab Food Safety and Public Health Webinars
Webinary na żądanie dotyczące bezpieczeństwa żywności

Czy przeoczyli Państwo jeden z naszych wcześniejszych webinarów pt. „Bezpieczeństwo żywności jest ważne”? Tutaj będziecie na bieżąco, słuchając naszych ekspertów, prezentujących tematy dotyczące różnorodnych aspektów związanych z bezpieczeństwem żywności.

Food Safety Tips Image
Zasoby dotyczące bezpieczeństwa żywności

Pobierz nasze najnowsze materiały dotyczące bezpieczeństwa żywności, aby pomóc w utworzeniu solidnego programu bezpieczeństwa żywności, poprawie kultury bezpieczeństwa żywności w Waszych działaniach operacyjnych oraz zapewnieniu ochrony Waszych klientów oraz personelu.