Usprawnianie zrównoważonego rozwoju
w zakładzie Lindström w Luumäki

Lindström Logo

Sytuacja

Lindström jest jedną z wiodących w Europie firm świadczących usługi w zakresie tekstyliów. Każdego roku w Luumäki w Finlandii pierze się ponad 1 milionów kilogramów tekstyliów.

Około 10 do 15 procent tekstyliów pranych w zakładzie to odzież z odblaskowymi wstawkami, które pełnią ważną funkcję w różnych rodzajach odzieży roboczej i odzieży ochrony osobistej.

Pranie takich tekstyliów jest trudnym zadaniem. Przemysłowe zabrudzenia z oleju do maszyn, sadzy czy zabrudzeń zmieszanych z olejem wymagają stosowania wysoce alkalicznego procesu prania. Jednocześnie odblaskowe elementy na tego rodzaju odzieży są bardzo wrażliwe na wodę o odczynie zasadowym i mają tendencję do utraty właściwości odblaskowych już po pięciu do dziesięciu praniach. Tymczasem sama odzież wciąż jest w doskonałym stanie, by sprostać kolejnym 20–25 cyklom prania.

Starając się rozwiązać ten problem, firma Lindström zdecydowała się nawiązać współpracę z Ecolab, by udoskonalić proces prania odzieży z odblaskowymi elementami przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia wody i wydłużeniu cyklu życia tkanin.

Wspólnie udało nam się zwiększyć trwałość odblaskowych elementów o dodatkowe dziesięć cykli prania, przyczyniając się do rocznych oszczędności na poziomie 40 000 EUR.

Wspólnie udało nam się wydłużyć trwałość odblaskowych elementów o kolejne 10 cykli prania i zaoszczędzić rocznie co najmniej 40 tysięcy euro.

Industrial washing machines

Rozwiązanie

Wspólnie wybraliśmy zakład w Luumäki do wdrożenia naszego rozwiązania Performance Industrial do wywabiania plam, które zostało stworzone z myślą o sprostaniu wyjątkowym potrzebom prania odzieży roboczej i zwiększenia żywotności odblaskowych elementów. Program stanowi połączenie starannie wyselekcjonowanej mieszanki środków powierzchniowo czynnych, opatentowanej technologii usuwania zabrudzeń i nowego, łagodnego zasadowego środka wzmacniającego, umożliwiając usuwanie trudnych, przemysłowych zabrudzeń w temperaturze 60°C bez utraty właściwości odblaskowych przemysłowej odzieży roboczej.

Dzięki Performance Industrial zakład w Luumäki wspiera zaangażowanie firmy Lindström w odpowiedzialną produkcję i konsumpcję. Stosując ten program, firma Lindström zapewniła także wartość dodaną dla swoich klientów. Odblaskowe elementy odzieży roboczej lepiej odbijają światło, a sama odzież jest bardziej odporna na zużycie i generuje znacznie mniej zanieczyszczeń w porównaniu do efektów konwencjonalnych programów prania.

Washing machine with icons for energy, assets and waste

REZULTATY

Niższe zużycie energii

Niższa temperatura procesu prania i ograniczenie konieczności ponownego prania pozwalają zaoszczędzić 124 000 kilowatogodzin rocznie (odpowiednik rocznego zapotrzebowania na energię 6 osób). Pozwala to obniżyć łączne zużycie energii w zakładzie o trzy procent.

Dłuższy cykl życia odblaskowych elementów

Tekstylia z odblaskowymi elementami można prać przynajmniej dziesięć razy więcej dzięki zastosowaniu specjalnego programu prania, opracowanemu z 3M. To pozwala firmie Lindström zaoszczędzić około 40 000 euro rocznie.

Mniej odpadów

Przedłużenie cyklu życia odblaskowych elementów zmniejszyło utratę wytrzymałości tekstyliów o 59 procent i ograniczyło uszkodzenia chemiczne niemal do zera.

Zobacz wszystkie historie Pobierz pełną analizę przypadku

Powiązane historie sukcesu naszych klientów

Odwiedzający, którzy przeczytali tę historię, przeczytali również

To karuzela. Wciśnij przycisk Następny lub Poprzedni do nawigacji lub przejdź do slajdu z pomocą kropek slajdu.