Usprawnianie zrównoważonego rozwoju
w zakładzie Lindström w Luumäki

  1. Strona główna
  2. Usprawnianie zrównoważonego rozwoju w zakładzie Lindström w Luumäki
Lindström Logo

Sytuacja

Lindström jest jedną z wiodących w Europie firm świadczących usługi w zakresie tekstyliów. Każdego roku w Luumäki w Finlandii pierze się ponad 1 milionów kilogramów tekstyliów.

Około 10 do 15 procent tekstyliów pranych w zakładzie to odzież z odblaskowymi wstawkami, które pełnią ważną funkcję w różnych rodzajach odzieży roboczej i odzieży ochrony osobistej.

Pranie takich tekstyliów jest trudnym zadaniem. Przemysłowe zabrudzenia z oleju do maszyn, sadzy czy zabrudzeń zmieszanych z olejem wymagają stosowania wysoce alkalicznego procesu prania. Jednocześnie odblaskowe elementy na tego rodzaju odzieży są bardzo wrażliwe na wodę o odczynie zasadowym i mają tendencję do utraty właściwości odblaskowych już po pięciu do dziesięciu praniach. Tymczasem sama odzież wciąż jest w doskonałym stanie, by sprostać kolejnym 20–25 cyklom prania.

Starając się rozwiązać ten problem, firma Lindström zdecydowała się nawiązać współpracę z Ecolab, by udoskonalić proces prania odzieży z odblaskowymi elementami przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia wody i wydłużeniu cyklu życia tkanin.

Wspólnie udało nam się zwiększyć trwałość odblaskowych elementów o dodatkowe dziesięć cykli prania, przyczyniając się do rocznych oszczędności na poziomie 40 000 EUR.

Wspólnie udało nam się wydłużyć trwałość odblaskowych elementów o kolejne 10 cykli prania i zaoszczędzić rocznie co najmniej 40 tysięcy euro.

Industrial washing machines

Rozwiązanie

Wspólnie wybraliśmy zakład w Luumäki do wdrożenia naszego rozwiązania Performance Industrial do wywabiania plam, które zostało stworzone z myślą o sprostaniu wyjątkowym potrzebom prania odzieży roboczej i zwiększenia żywotności odblaskowych elementów. Program stanowi połączenie starannie wyselekcjonowanej mieszanki środków powierzchniowo czynnych, opatentowanej technologii usuwania zabrudzeń i nowego, łagodnego zasadowego środka wzmacniającego, umożliwiając usuwanie trudnych, przemysłowych zabrudzeń w temperaturze 60°C bez utraty właściwości odblaskowych przemysłowej odzieży roboczej.

Dzięki Performance Industrial zakład w Luumäki wspiera zaangażowanie firmy Lindström w odpowiedzialną produkcję i konsumpcję. Stosując ten program, firma Lindström zapewniła także wartość dodaną dla swoich klientów. Odblaskowe elementy odzieży roboczej lepiej odbijają światło, a sama odzież jest bardziej odporna na zużycie i generuje znacznie mniej zanieczyszczeń w porównaniu do efektów konwencjonalnych programów prania.

Washing machine with icons for energy, assets and waste

REZULTATY

Niższe zużycie energii

Niższa temperatura procesu prania i ograniczenie konieczności ponownego prania pozwalają zaoszczędzić 124 000 kilowatogodzin rocznie (odpowiednik rocznego zapotrzebowania na energię 6 osób). Pozwala to obniżyć łączne zużycie energii w zakładzie o trzy procent.

Dłuższy cykl życia odblaskowych elementów

Tekstylia z odblaskowymi elementami można prać przynajmniej dziesięć razy więcej dzięki zastosowaniu specjalnego programu prania, opracowanemu z 3M. To pozwala firmie Lindström zaoszczędzić około 40 000 euro rocznie.

Mniej odpadów

Przedłużenie cyklu życia odblaskowych elementów zmniejszyło utratę wytrzymałości tekstyliów o 59 procent i ograniczyło uszkodzenia chemiczne niemal do zera.

Zobacz wszystkie historie Pobierz pełną analizę przypadku

Powiązane historie sukcesu naszych klientów

Odwiedzający, którzy przeczytali tę historię, przeczytali również