fresh clean folded towels

Pomagamy greckiej pralni w obsłudze turystów – wszystko zaczyna się od ręcznika

tawerna nad brzegiem morza na Krecie

Sytuacja

Astor S.A. to komercyjna pralnia, która od 10 lat zapewnia wysokiej jakości usługi w zakresie prania bielizny pościelowej dla segmentu usług gastronomicznych na Krecie w Grecji. Pralnia obsługuje około 200 hoteli i turystycznych obiektów noclegowych, dostarczając świeżą, czystą pościel w ciągu 24 godzin do dowolnego miejsca na Krecie. Ze względu na sezonowy charakter działalności pralnia działa tylko w miesiącach letnich, co sprawia, że wydajność i optymalizacja zasobów są jeszcze bardziej istotne.

W ciągu ostatnich dwóch lat Astor i Ecolab wdrożyły kilka rozwiązań optymalizacji procesu prania w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju firmy Astor, jednocześnie pomagając zachować naturalne piękno otaczającego środowiska.

AquaCatch skid unit and AquaCatch control panel

Rozwiązanie

Limity w zakresie wytwarzania ścieków na wyspie są bardzo rygorystyczne. Firmy Astor i Ecolab zdecydowały się na współpracę, aby zwiększyć ponowne użycie wody w celu ograniczenia zużycia wody pitnej w procesie prania. Wysiłki te służą także zmniejszeniu ilości ścieków, które trafiają do kanalizacji, minimalizując ryzyko kar i pomagając przedsiębiorstwu w odpowiedzialnym rozwoju działalności.

Zespół postanowił skupić się na zmniejszeniu objętości wytłaczanej wody. Woda wytłoczona to woda wyciskana z czystych tkanin pod koniec procesu prania. Ta woda jest czysta i może być ponownie wykorzystana w różnych fazach procesu prania. Dzięki ponownemu wprowadzeniu wody do procesu możemy zmniejszyć ilość wody, która jest odprowadzana do kanalizacji, a to oznacza również, że zużywamy mniej wody pitnej.

Moduł do recyklingu wody wytłaczanej AquaCatch firmy Ecolab został podłączony do obu linii prania w pralni. Moduł mierzy wodę wytłaczaną za pomocą indukcyjnego przepływomierza i zapewnia wysoce wydajne płukanie dzięki możliwości zaprogramowania objętości wody do płukania.

Dzięki tej technologii zużycie słodkiej wody zostało zmniejszone o 1,5 litra na kilogram, oszczędzając prawie 9,000 metrów sześciennych rocznie, co umożliwia prawidłowy rozwój przedsiębiorstwa.

Ponowne wykorzystanie jak największej ilości wody w procesie prania pomaga w odpowiedzialnym rozwoju firmy.

Graph visualization of Ecolab's study on rinsing with hot water

Kolejny krok

Po udanym zakończeniu projektu optymalizacji zużycia wody, zespół skupił się na kolejnym wyzwaniu. Istniejące urządzenia do prania nie pozwalały na przetwarzanie większej ilości tkanin, ponieważ wydajność prania była wyższa niż wydajność suszenia.
Rozwiązanie mieszania termicznego Ecolab obejmuje wykorzystanie gorącej wody do płukania tkanin, co zmniejsza wilgotność resztkową po wypłukaniu. Skraca to czas schnięcia, a tym samym zwiększa ilość tkanin suszonych na godzinę (patrz ilustracja po prawej), a także całkowitą wydajność prania o 15 procent.

Płukanie na gorąco skraca czas schnięcia, a tym samym zwiększa wydajność suszenia oraz ilość tkanin pranych na godzinę.

A boy drinking of a bottle of water

Efekty

Dzięki wdrożeniu kilku rozwiązań w zakresie wody i energii osiągnięto następujące cele:

  • Oszczędność wody wynosząca ponad 9 000 metrów sześciennych rocznie. Wartość ta jest równa rocznemu zapotrzebowaniu na wodę pitną dla 8 200 osób.
  • Zwiększenie ilości przetwarzanych tekstyliów o 15 procent

Po udanym wdrożeniu tych projektów, wprowadziliśmy również program prania opatrzony certyfikatem Ecolabel OxyGuard 40. Certyfikat Ecolabel i przyszłe projekty mające na celu optymalizację operacji pralniczych nie tylko pomogą firmie Astor rozwinąć działalność, ale również umożliwią Krecie ochronę środowiska i pozostanie najlepszą turystyczną lokalizacją w Europie.

Zobacz wszystkie historie Pobierz pełną analizę przypadku

Powiązane historie

Odwiedzający, którzy przeczytali tę historię, przeczytali również

To karuzela. Wciśnij przycisk Następny lub Poprzedni do nawigacji lub przejdź do slajdu z pomocą kropek slajdu.