Zakład Ecolab Suzano w Brazylii
uzyskał certyfikat lidera zarządzania zasobami wodnymi
Studium przypadku Alliance for Water Stewardship (AWS)
Opublikowano w styczniu 2023 r. | Zaktualizowano we wrześniu 2024 r.
Wgląd w proces
Jako światowy lider w dziedzinie rozwiązań i usług związanych z wodą, firma Ecolab jest zaangażowana w tworzenie bezpieczniejszej przyszłości dzięki inteligentnej gospodarce wodnej oraz ochronie i zarządzaniu wodą. Do 2030 r. planujemy osiągać pozytywny wpływ netto na stan wód poprzez:
- Redukcję zużycia, recykling i uzupełnianie wody w zakładach. Naszym celem jest zmniejszenie wpływu na stan wód o 40% na jednostkę produkcji w całym naszym przedsiębiorstwie w stosunku do roku bazowego 2018.
- Ochronę lokalnych działów wodnych poprzez pracę nad przywróceniem ponad 50% bezwzględnej objętości poboru wody w miejscach wysokiego ryzyka.
- Osiąganie wyników w ramach standardu Alliance for Water Stewardship (AWS) poprzez uzystanie certyfikatu AWS przez zakłady produkcyjne Ecolab zlokalizowane w zlewiskach wysokiego ryzyka.
Zakład produkcyjny Ecolab zlokalizowany w Suzano w Brazylii, w pobliżu São Paulo ma kluczowy wkład w realizację tych celów. Zakład produkcyjny w Suzano jest zakładem, który zajmuje się produkcją głównie chemikaliów przemysłowych do uzdatniania wody. Zakład w Suzano pobiera wodę gruntową z prekambryjskiej warstwy wodonośnej oraz wodę miejską z Systemu Produkcyjnego Alto Tietê, serii zbiorników wodnych wzdłuż rzeki Tietê w dorzeczu Alto Tietê. Woda pitna jest pobierana z warstwy wodonośnej Guarani. Ścieki są odprowadzane do oczyszczania zarówno do sieci industrialnych oraz komunalnych przed odprowadzaniem ich do rzeki Tietê.
Zakład w Suzano został uznany za priorytetową lokalizację do uzyskania certyfikatu AWS, ulepszenia inteligentnego podejścia do gospodarki wodnej i wdrożenia innowacyjnych technologii do realizacji celów w zakresie wody.
Działania
Aby przyczynić się do realizacji celów Ecolab w zakresie zużycia wody, celem lokalnego zespołu jest zmniejszenie rocznego zużycia wody na tonę produktu o 40% od 2018 r . do 2030 r.
Następujące projekty, pomagające poprawić bilans zużycia wody w obiekcie, zostały zrealizowane w celu zmniejszenia ogólnego zużycia wody:
- Wdrożenie technologii Ecolab 3D TRASAR™ do wody chłodzącej, aby zapewnić zaawansowane monitorowanie, kontrolę oraz ochronę zasobów systemów wody chłodzącej
- Poprawa monitorowania przepływu wody poprzez instalację hydrometrów oraz systemu monitorowania online, aby zapewnić lepszą kontrolę i widoczność zużycia wody w całym zakładzie.
- Optymalizacja procesów mycia wyposażenia procesowego
- Wykorzystanie programu Total Plant Management do stworzenia i kontynuowania pracy wielofunkcyjnego zespołu, którego zadaniem jest identyfikacja oraz rozwiązywanie problemów związanych z utratą wody w całym zakładzie poprzez konserwację zapobiegawczą i projekty ciągłego doskonalenia.
- Wdrożenie kampanii mycia oraz matrycy mycia
- Ponowne wykorzystanie wody w procesach fabrycznych
- Utworzenie działu zrównoważonego rozwoju obiektu
Efekty
Po podjęciu tych działań zakład w Suzano osiągnął oszczędności w zużyciu wody i wydajności. Ulepszenia wprowadzone w zakładzie okazały się przydatnym krokiem naprzód w kierunku usprawnienia działalności zakładu i realizacji celów zrównoważonego rozwoju Ecolab.Wyróżnione rozwiązania
Wykorzystanie rozwiązań Ecolab oraz technologii cyfrowych pomaga zakładowi produkcyjnemu w Suzano ograniczać zużycie wody, ponownie ją wykorzystywać oraz poddawać recyklingowi.
Mając na celu poprawę stanu ogólnego lokalnych zbiorników wodnych oraz w ramach wysiłków Ecolab na rzecz spełniania planów 2030 Positive Impact, nadaliśmy priorytet otrzymaniu certyfikacji AWS w działach wodnych wysokiego ryzyka, w których prowadzimy działalność.
Zarządzanie zasobami wodnymi
Ecolab zobowiązuje się do zrównoważonego korzystania z wody w naszych obiektach i współpracy z innymi, lokalnymi biznesami. Zgodnie ze swoim zobowiązowaniem do stosowania holistycznego podejścia do gospodarki wodnej w swoich zakładach produkcyjnych w 2023 r. firma Ecolab otrzymała podstawową certyfikację międzynarodowego standardu wodnego Alliance for Water Stewarship (AWS) w wersji 2.0 w zakładzie w Suzano. Obiekt nadal jest na bieżąco z wymaganiami AWS, aby utrzymać podstawową certyfikację.
Aby zidentyfikować wspólne wyzwania występujące w rzece Alto Tietê i okolicy przeprowadziliśmy kompleksową ocenę ryzyka z wykorzystaniem informacji zEcolab Smart Water Navigator oraz narzędzia Aqueduct Atlas Światowego Instytutu Zasobów (WRI, World Resources Institute). Wdrażanie projektów ograniczających pobór wody zostało spriorytetyzowane pod względem prawdopodobieństwa wystąpienia ryzyka i wpływu na poziomie zakładu i zainteresowanych podmiotów społeczności.
Podejście Ecolab do zarządzania zasobami wodnymi ma na celu wywarcie pozytywnego wpływu w naszej działalności oraz w społecznościach, w których prowadzimy działalność. Dla zakładu w Suzano oraz lokalnych interesariuszy najważniejsze wyzwania związane z wodą obejmują niedobory wody, jej jakość oraz fizyczne ryzyko powodzi, a także dostęp do czystej wody i nieefektywne zarządzanie wodą.
Aby skutecznie sprostać tym wyzwaniom, podejście do zarządzania zasobami wodnymi dąży do ciągłej poprawy zrównoważonego bilansu wodnego oraz jakości wody. Nasze holistyczne podejście obejmuje skupienie się na ważnych obszarach związanych z wodą oraz wodzie, warunkach sanitarnych i higienie, a nasze dalsze postępy w tych krytycznych obszarach zależą od naszego zarządzania wodą.
Korzystając z narzędzia Ecolab Smart Water Navigator w celu ilościowego określenia postępów poczynionych w kierunku pięciu wyników certyfikacji AWS, zakład w Suzano został uznany za inteligentny pod względem zużycia wody na krzywej dojrzałości wodnej. Krzywa dojrzałości wodnej prezentuje stan strategii oraz planu zarządzania wodą w zakładzie. Pozycja zakładu na krzywej jest określana przez kryteria, które obejmują zarządzanie i strategię, ustalanie celów, praktyki zarządzania wodą oraz zarządzanie zasobami wodnymi. Kryteria obejmują zasady zgodne z pięcioma wynikami ramowymi certyfikacji AWS, podkreślając, że intensywna gospodarka wodna obejmuje ciągłe doskonalenie oraz współpracę wewnątrz i na zewnątrz obiektów.
Zrównoważone zużycie wody
Pozytywny wpływ na stan wód
Zrównoważone zużycie wody oraz inteligentne podejście do gospodarki wodnej w ramach naszych własnych działań jest kluczowym elementem do osiągnięcia lokalnego pozytywnego wpływu netto na wodę. Zgodnie z celami przedsiębiorstwa, celem lokalnego zespołu jest zmniejszenie rocznego zużycia wody na tonę produktu o 40% od 2018 r. do 2030 r. Zespół zakładu Ecolab w Suzano ocenił obiekt pod kątem możliwości zmniejszenia zużycia wody we wszystkich działaniach, aby osiągnąć cele Ecolab związane z planem 2030 Positive Impact. Wdrażanie projektów zmniejszenia zużycia wody jest priorytetem w oparciu o prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka oraz wpływ na interesariuszy na poziomie lokalnym i społecznym.
Jakość wody
Podejście do jakości wody
Aby utrzymać dobrą jakość ścieków, ich temperatura oraz poziom pH są stale regulowane. Pełna analiza jest przeprowadzana co miesiąc, a coroczna analiza jest wysyłana do stacji sanitarnej stanu São Paulo oraz agencji ochrony środowiska w celu zapewnienia zgodności systemu. Jakość wpływającej wody pitnej jest testowana co miesiąc, a jakość wpływającej wody technologicznej jest testowana co roku.
Jeśli dojdzie do wycieku lub innej awarii związanej z wodą, zakład Suzano ma solidny plan reagowania na wypadki, który obejmuje analizę pierwotnej przyczyny zdarzenia, przegląd przez zespół kierowniczy, dokumentację na wewnętrznej platformie sprawozdawczej i przekazywanie strategii łagodzenia skutków podczas comiesięcznych spotkań na terenie zakładu.
Gospodarka wodna
Podejście do gospodarki wodnej
Na poziomie zakładu, zespół ds. bezpieczeństwa, zdrowia i środowiska jest odpowiedzialny za zarządzanie jakością wody, ścieków oraz odprowadzaniem ścieków, a także za wszystkie wymogi prawne w tym zakresie. Zespoły ds. mediów, logistyki, produkcji oraz konserwacji są odpowiedzialne za realizację projektów oszczędzania wody. Zespół ds. mediów jest również odpowiedzialny za obsługę systemu oczyszczania wody przemysłowej oraz ścieków, monitorowanie zrzutu ścieków i pobieranie odpowiednich próbek. Informacje na temat zgodności z przepisami dotyczącymi wody są dostępne na żądanie, łącznie z niezbędnymi działaniami naprawczymi podjętymi w celu zapobiegania wypadkom w przyszłości. Ponadto raport CDP dotyczący bezpieczeństwa wodnego od Ecolab ujawnia wszelkie naruszenia i związane z nimi działania naprawcze.
Zespół ds. zrównoważonego rozwoju podlega pod generalny zespół doradczy ds. zrównoważonego rozwoju (SEAT, Sustainability Executive Advisory Team), w którego skład wchodzą najbardziej doświadczeni liderzy przedsiębiorstwa i jego oddziałów. Ponadto, pozycje Ecolab Zrównoważony rozwój, Zarządzanie zasobami wodnymi i bezpieczeństwo oraz Zdrowie i Środowisko (SHE) są publicznie dostępne i służą jako wskazówki dotyczące kwestii związanych z wodą oraz zgodności z przepisami. Pozycja Zrównoważony rozwój Ecolab formalizuje globalne zaangażowanie Ecolab w zrównoważony rozwój w firmie oraz jego wpływ na klientów. Pozycja Zarządzanie zasobami wodnymi Ecolab podkreślna globalne zaangażowanie Ecolab w odpowiedzialne zarządzanie wodą poprzez identyfikację możliwości dla firmy oraz jej klientów w zakresie wykorzystania zasobów wodnych w sposób korzystny dla biznesu, społeczności i przyrody. Stanowisko w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska Ecolab określa zobowiązanie firmy do doskonałości w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i praktyk środowiskowych oraz wydajności w operacjach globalnych.
Ważne obszary związane z wodą
Woda, warunki sanitarne i higiena
Wspólne działania
Oprócz wewnętrznych usprawnień, w zakładzie Ecolab w Suzano prowadzone są zewnętrzne działania w zakresie zarządzania wodą. Wspólne wyzwania dla zakładu i odpowiednich, lokalnych interesariuszy obejmują niedobory wody, jej jakość oraz ryzyko powodzi. Aby rozwiązać te wspólne problemy, Ecolab współpracuje z innymi użytkownikami tego basenu wód.
Pracownicy zakładu uczestniczyli w wielu projektach społecznych we współpracy z zespołami sprzedaży i usług Ecolab a Brazylii, aby podnieść świadomość na temat wody oraz jej znaczenie w społeczności poprzez tworzenie murali i innych prac w sferze publicznej. Zakład angażuje się we współpracę z interesariuszami publicznymi, w tym miejskimi dostawcami wody, różnymi prywatnymi firmami działającymi na tym terenie oraz kilkoma organizacjami pozarządowymi (NGO).
Dodatkowo, dzięki członkostwu Ecolabu w Koalicji na Rzecz Ochrony Wód Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), rozpoczęto prace nad uruchomieniem Koalicji w São Paulo, co poszerza zaangażowanie w działania zbiorowe na średnie i małe firmy w tym rejonie, dotyczące wspólnych wyzwań związanych z wodą.
Ponadto Ecolab zobowiązał się do realizacji projektu w partnerstwie z organizacją The Nature Conservancy (Służba Ochrony Przyrody) przez Fundusz Wodny São Paulo. Podstawowym celem tego projektu jest ochrona oraz poprawa bezpieczeństwa wodnego w obszarze metropolitalnym São Paulo. Dzięki Funduszowi Wodnemu São Paulo chronionych będzie co najmniej 220 hektarów zalesionych gruntów w gminach Mogi das Cruzes i Salesópolis, które znajdują się w obrębie górnego działu wodnego Tietê. Partnerzy projektu angażują się we współpracę z właścicielami gruntów wiejskich, sporządzają mapy istniejących lasów w celu ich ochrony i odtworzenia oraz rozpoznają możliwe ulepszenia w zakresie wiejskich urządzeń sanitarnych. Negocjowane są dobrowolne umowy konserwatorskie z właścicielami gruntów zgodne z już istniejącymi Gminnymi Politykami Oszczędzania Wody. Po podpisaniu, umowy te rekompensują właścicielom gruntów wiejskich zachowanie ich zalesionych gruntów. Projekt wykorzystuje środki finansowe, aby rozszerzyć dostęp do podstawowych urządzeń sanitarnych na obszarach wiejskich poprzez zastąpienie przestarzałych systemów zaawansowanymi technologiami w gminach Salesópolis i Mogi das Cruzes. Projekt nie tylko uzupełni 29.4 milionów galonów wody każdego roku przez 10 lat, począwszy od 2023 r., ale także wpłynie pozytywnie na magazynowanie i zasilanie wód gruntowych, jakość wód powierzchniowych oraz obfitość i różnorodność lokalnych gatunków roślin. Ponadto przewiduje się utrzymanie poziomu lub poprawę sekwestracji dwutlenku węgla, co przyczyni się do lepszego dostosowania do klimatu i strategii łagodzenia jego skutków oraz do poprawy zdrowia ludzi na tym obszarze.
Oprócz lokalnych działań na rzecz ochrony wód, globalny program darowizn Ecolab, Solutions for Life, podkreśla misję firmy w zakresie ochrony wody słodkiej poprzez partnerstwo i dodatkowe projekty z TNC oraz Project WET Foundation.
This case study was created to comply with AWS indicators 5.1.1, 5.2.1, 5.3.1. 5.4.1, 5.4.2, 5.5.1, 5.5.2 and 5.5.3. Additional details regarding the Certyfikacja AWS w zakładzie w Suzano jest dostępna na żądanie. Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy do kontaktu pod adresem sustainability@ecolab.com.