Zakład Ecolab w Pune w Indiach
uzyskuje certyfikat zarządzania zasobami wodnymi
Opublikowano w grudniu 2024 r.
Wgląd w proces
Jako światowy lider w dziedzinie rozwiązań i usług związanych z wodą, firma Ecolab jest zaangażowana w tworzenie bezpieczniejszej przyszłości dzięki inteligentnej gospodarce wodnej oraz ochronie i zarządzaniu wodą. Do 2030 r. planujemy osiągać pozytywny wpływ netto na stan wód poprzez:
- Redukcję zużycia, recykling i uzupełnianie wody w zakładach. Naszym celem jest zmniejszenie wpływu na stan wód o 40% na jednostkę produkcji w całym naszym przedsiębiorstwie w stosunku do roku bazowego 2018.
- Ochronę lokalnych działów wodnych poprzez pracę nad przywróceniem ponad 50% bezwzględnej objętości poboru wody w miejscach wysokiego ryzyka.
- Osiąganie wyników w ramach standardu Alliance for Water Stewardship (AWS) poprzez uzystanie certyfikatu AWS przez zakłady produkcyjne Ecolab zlokalizowane w zlewiskach wysokiego ryzyka.
Zakład produkcyjny Ecolab znajdujący się w Pune w Indiach ma kluczowy wkład w realizację tych celów. Zakład Ecolab w Pune wykorzystuje głównie wodę pochodzącą od dostawcy, firmy Poonam Water, która pobiera wodę z odwiertu, który sięga do warstwy wodonośnej Maharashtra. Ścieki z wody technologicznej są oczyszczane w zakładzie, poddawane recyklingowi i ponownie wykorzystywane do celów ogrodniczych i spłukiwania. Ścieki bytowe są przesyłane do dołów chłonnych w zakładzie, które umożliwiają przepływ wody przez warstwy filtracyjne, a następnie przesiąkanie do gleby.
Zakład w Pune został uznany za priorytetową lokalizację do uzyskania certyfikatu AWS, ulepszenia inteligentnego podejścia do gospodarki wodnej i wdrożenia innowacyjnych technologii do realizacji celów w zakresie wody.
Działania
Aby przyczynić się do realizacji celów Ecolab w zakresie zużycia wody, celem lokalnego zespołu jest zmniejszenie rocznego zużycia wody na tonę produktu o 40% od 2018 r . do 2030 r.
Następujące projekty, pomagające poprawić bilans zużycia wody w obiekcie, zostały zrealizowane w celu zmniejszenia ogólnego zużycia wody:
- W systemie wody zdemineralizowanej dokonano optymalizacji w celu zmniejszenia zużycia środków chemicznych i wody w procesie ponownego wytwarzania.
- Wdrożono system zbierania wody deszczowej, aby ograniczyć jej pobór.
- Ścieki powstałe z wody technologicznej są ponownie wykorzystywane do podlewania roślin, spłukiwania toalet oraz w automatycznych szczotkach.
Efekty
Ulepszenia wprowadzone w zakładzie w Pune pomogły usprawnić jego działanie oraz przyspieszyć realizację celów zrównoważonego rozwoju firmy Ecolab.Wyróżnione rozwiązania
-
Zrównoważone zużycie wody
Ecolab Smart Water Navigator
-
Jakość wody
Technologia 3D TRASAR™ do chłodzenia
Mając na celu poprawę stanu ogólnego lokalnych zbiorników wodnych oraz w ramach wysiłków Ecolab na rzecz spełniania planów 2030 Positive Impact, nadaliśmy priorytet otrzymaniu certyfikacji AWS w działach wodnych wysokiego ryzyka, w których prowadzimy działalność.
Zarządzanie zasobami wodnymi
Ecolab zobowiązuje się do zrównoważonego korzystania z wody w naszych obiektach i współpracy z innymi, lokalnymi biznesami. Zgodnie ze zobowiązaniem Ecolab do stosowania holistycznego podejścia do gospodarki wodnej w swoich zakładach produkcyjnych firma chce wdrożyć międzynarodowy standard wodny Alliance for Water Stewardship (AWS) w wersji 2.0 w zakładzie produkcyjnym w Pune w Indiach.
Aby zidentyfikować wspólne wyzwania związane z wodą w warstwie wodonośnej Maharashtra oraz dorzeczu rzeki Mula, przeprowadziliśmy kompleksową ocenę ryzyka z wykorzystaniem informacji z Ecolab Smart Water Navigator oraz narzędzia Aqueduct Atlas Światowego Instytutu Zasobów (WRI, World Resources Institute). Wdrażanie projektów ograniczających pobór wody zostało spriorytetyzowane pod względem prawdopodobieństwa wystąpienia ryzyka i wpływu na poziomie zakładu i zainteresowanych podmiotów społeczności.
Podejście Ecolab do zarządzania zasobami wodnymi ma na celu wywarcie pozytywnego wpływu w naszej działalności oraz na wyzwania związane z wodą w społecznościach, w których prowadzimy działalność. Dla lokalnych interesariuszy zakładu w Pune największym wyzwaniem związanym z wodą jest jej jakość, na którą mogą wpływać zanieczyszczenia ściekami oraz odpadami przemysłowymi, spływy z terenów rolniczych, spływy miejskie, nieodpowiednia infrastruktura uzdatniania wody oraz sezonowe zmiany.
Aby skutecznie sprostać temu wyzwaniu, intensywne zarządzanie zasobami wodnymi dąży do ciągłej poprawy zrównoważonego bilansu wodnego i jakości wody. Nasze holistyczne podejście obejmuje skupienie się na ważnych obszarach związanych z wodą oraz wodzie, warunkach sanitarnych i higienie, a nasze dalsze postępy w tych krytycznych obszarach zależą od naszego zarządzania wodą.
Zrównoważone zużycie wody
Pozytywny wpływ na stan wód
Zrównoważone zużycie wody oraz inteligentne podejście do gospodarki wodnej w ramach naszych własnych działań jest kluczowym elementem do osiągnięcia lokalnego pozytywnego wpływu netto na wodę. Zgodnie z celami przedsiębiorstwa, celem lokalnego zespołu jest zmniejszenie rocznego zużycia wody na tonę produktu o 40% od 2018 r. do 2030 r. Zespół zakładu Ecolab w Pune ocenił obiekt pod kątem możliwości zmniejszenia zużycia wody we wszystkich działaniach, aby osiągnąć cele Ecolab związane z osiagnięciem planu 2030 Positive Impact. Wdrażanie projektów zmniejszenia zużycia wody jest priorytetem w oparciu o prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka oraz wpływ na interesariuszy na poziomie lokalnym i społecznym.
Jakość wody
Podejście do jakości wody
Aby utrzymać dobrą jakość wody w zakładzie w Pune codziennie badana jest ona pod kątem pH i przewodności. Co miesiąc przeprowadzana jest analiza ścieków w laboratorium zewnętrznym. W przypadku wody pitnej analiza jest przeprowadzana raz w roku przez firmę zewnętrzną.
Przed odprowadzeniem wody burzowej i ścieków zakłady muszą dokonać oględzin i zbadać je, aby potwierdzić, że spełniają one lokalne wymagania środowiskowe, limity zezwoleń lub standardy firmy. Jeśli nie istnieją lokalne wymagania środowiskowe lub limity zezwoleń, to standardy firmy muszą być wypełnione w przypadku odprowadzania wody deszczowej do innej drogi wodnej lub ścieków do miejskiego systemu kanalizacyjnego. W przypadku wycieku lub wystąpienia problemów związanych z wodą zakład posiada solidny plan reagowania na takie zdarzenia, który obejmuje analizę pierwotnej przyczyny incydentu, dokumentację na wewnętrznej platformie sprawozdawczej oraz komunikację strategii łagodzenia skutków. Informacje na temat zgodności z przepisami dotyczącymi wody są dostępne na żądanie.
Gospodarka wodna
Podejście do gospodarki wodnej
Na poziomie zakładu Lider zespołu ds. niezawodności jest odpowiedzialny za zgodność ścieków, a kierownik zakładu ponosi za nie odpowiedzialność. Korporacyjny kierownik ds. środowiska jest dostępny do konsultacji w zakresie aktualizacji przepisów oraz zgodności z przepisami dotyczącymi ścieków. Ponadto, lider zespołu ds. niezawodności jest odpowiedzialny za wymagania dotyczące monitorowania wody i wszelkie obowiązujące przepisy zewnętrzne zgodnie z wewnętrzną polityką środowiskową globalnego łańcucha dostaw Ecolab. Korporacyjny kierownik ds. środowiska jest dostępny do konsultacji w zakresie aktualizacji przepisów oraz zgodności z przepisami dotyczącymi ścieków. Informacje na temat zgodności z przepisami dotyczącymi wody są dostępne na żądanie, łącznie z niezbędnymi działaniami naprawczymi podjętymi w celu zapobiegania wypadkom w przyszłości.
Zespół ds. zrównoważonego rozwoju podlega pod generalny zespół doradczy ds. zrównoważonego rozwoju (SEAT, Sustainability Executive Advisory Team), w którego skład wchodzą najbardziej doświadczeni liderzy przedsiębiorstwa i jego oddziałów. Ponadto, pozycje Ecolab Zrównoważony rozwój, Zarządzanie zasobami wodnymi i bezpieczeństwo oraz Zdrowie i Środowisko (SHE) są publicznie dostępne i służą jako wskazówki dotyczące kwestii związanych z wodą oraz zgodności z przepisami. Pozycja Zrównoważony rozwój Ecolab formalizuje globalne zaangażowanie Ecolab w zrównoważony rozwój w firmie oraz jego wpływ na klientów. Pozycja Zarządzanie zasobami wodnymi Ecolab podkreślna globalne zaangażowanie Ecolab w odpowiedzialne zarządzanie wodą poprzez identyfikację możliwości dla firmy oraz jej klientów w zakresie wykorzystania zasobów wodnych w sposób korzystny dla biznesu, społeczności i przyrody. Stanowisko w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska Ecolab określa zobowiązanie firmy do doskonałości w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i praktyk środowiskowych oraz wydajności w operacjach globalnych.
Ważne obszary związane z wodą
Woda, warunki sanitarne i higiena
Wspólne działania
Poza wewnętrznymi usprawnieniami operacyjnymi w zakładzie Ecolab Pune prowadzone są działania w zakresie zarządzania zasobami wodnymi. Największym wyzwaniem związanym z wodą dla zakładu i odpowiednich lokalnych interesariuszy jest jakość wody, na którą znaczący wpływ mają zanieczyszczenia pochodzące ze ścieków i odpadów przemysłowych, spływy z działalności rolniczych, spływy miejskie, nieodpowiednia infrastruktura uzdatniania wody i sezonowe zmiany. Aby sprostać temu wyzwaniu, Ecolab współpracuje z innymi użytkownikami wody w zbiorniku.
W 2024 r. firma Ecolab nawiązała współpracę z SayTrees Environmental Trust i CLEAN International w celu wdrożenia projektu poprawienia stanu jezior w dorzeczu Krishna w Pune w Indiach. Celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa wodnego lokalnych społeczności, magazynowanie wody i infiltracja wód gruntowych poprzez poprawienie stanu jezior Kodit Khurd i Raut Khori w pobliżu Pune. Jest to część regionalnych wysiłków na rzecz poprawy bezpieczeństwa wodnego, poprawianie jakości jezior i poprawienia poziomu wód gruntowych. Projekt obejmuje poprawę jakości wody w jeziorach, a także to projekt społeczny, w ramach którego pracownicy Ecolab i członkowie społeczności sadzili drzewa i rośliny wokół jezior.
Oprócz lokalnych działań na rzecz ochrony wód, globalny program darowizn Ecolab, Solutions for Life, podkreśla misję firmy w zakresie ochrony wody słodkiej poprzez partnerstwo i dodatkowe projekty z TNC oraz Project WET Foundation.
This case study was created to comply with AWS indicators 5.1.1, 5.2.1, 5.3.1. 5.4.1, 5.4.2, 5.5.1, 5.5.2 and 5.5.3. For more information, please contact sustainability@ecolab.com.