Wspieranie zrównoważonego rozwoju produktów Ecolab przez innowacje i współpracę
Jako globalny lider zrównoważonego rozwoju, Ecolab tworzy produkty, które pomagają zaspokajać potrzeby klientów, rozwijać ich działalność oraz jednocześnie maksymalizują pozytywny wpływ na ludzi i środowisko. Ecolab nie tylko stawia sobie ambitne cele wspierania rozwoju działalności, ale także dąży do zmniejszenia śladu węglowego swoich produktów. Aby ciągle podnosić standardy zrównoważonego rozwoju produktów Ecolab, najważniejsza jest współpraca z dostawcami oraz inwestycje w badania, rozwój i inżynierię.
Pomoc w ochronie globalnych dostaw żywności dzięki ulepszonym procesom CIP
W rozwiązaniach Clean-in-Place (CIP) przemysłu spożywczego Ecolab wykorzystuje enzymy, aby pomóc w priorytetowym traktowaniu bezpieczeństwa i jakości żywności przy jednoczesnej poprawie wpływu na środowisko. Osiągamy to częściowo poprzez tworzenie produktów z formułami z surowcami pochodzenia biologicznego, tam gdzie jest to możliwe. Na przykład, personalizowane systemy czyszczenia Clean in Place (CIP) od Ecolab mogą zastąpić tradycyjne środki czyszczące, takie jak wodorotlenek sodu i chlor, enzymami. Te enzymy lub katalizatory biologiczne, pomagają rozkładać odpady organiczne i osady, jednocześnie minimalizując użycie konwencjonalnych środków chemicznych.
Enzymy są pozyskiwane ze źródeł odnawialnych i łatwo ulegają biodegradacji, co może pomóc w zmniejszeniu ilości odpadów oraz produktów ubocznych w porównaniu z konwencjonalnymi procesami czyszczenia.1 Enzymy można zaprojektować tak, aby brały za cel w określone typy osadów oraz działały szybko i skutecznie, co tworzy możliwości wykorzystania mniejszej ilości surowców chemicznych w niektórych zastosowaniach. W przypadku tych zastosowań ślad węglowy związany z produkcją, pakowaniem, dystrybucją oraz utylizacją produktów jest zmniejszony w porównaniu z konwencjonalnymi ofertami.
Przykładem jest cyfrowe rozwiązanie do czyszczenia membran ULTRASIL™ CONNECTED dla przemysłu mleczarskiego. ULTRASIL CONNECTED od Ecolab zapewnia zwiększoną wydajność czyszczenia dzięki innowacyjnym, enzymatycznym środkom chemicznym oraz lepszą widoczność w proces produkcji dzięki zintegrowanemu modułowi cyfrowemu. Nowe, wysoce wydajne środki chemiczne zostały opracowane tak, aby umożliwić redukcję oraz potencjalną eliminację chloru z procesu czyszczenia membran. Zminimalizowanie zużycia chloru pomaga zmniejszyć ryzyko uszkodzenia sprzętu oraz membran związanego z procesem utleniania oraz zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia wody ściekowej. Zmniejszenie ilości wykorzystywanego chloru w czyszczeniu łagodzi również korozyjne oraz potencjalnie uszkadzające membranę skutki uboczne procesu utleniania.
Współpraca z dostawcami w zakresie produktów o niskim śladzie węglowym
W ramach programu zrównoważonego zaopatrzenia Ecolab stale poszukuje alternatywnych rozwiązań o niższym śladzie węglowym dla surowców o wysokim wpływie na środowisko, aby pomóc w realizacji Ambicji dotyczących dekarbonizacji 3..
„Zespoły dostaw Ecolab stale ulepszają nasze portfolio produktów, poszukując nowych i innowacyjnych sposobów na zwiększenie zrównoważonego rozwoju produktów oraz wywieranie bardziej pozytywnego wpływu” – powiedział Frederick Dutrenit, starszy wiceprezes ds. łańcucha dostaw i dyrektor ds. zaopatrzenia w Ecolab. „Nasi dostawcy mają kluczowe znaczenie w tej strategii, a nasz program zrównoważonego zaopatrzenia ciągle się zmienia, aby dostosować się do najnowszych osiągnięć naukowych, oczekiwań interesariuszy i wartości, które wyznajemy jako organizacja”.
Niedawnym tego przykładem jest współpraca Ecolab z Novonesis, globalną firmą zajmującą się rozwiązaniami biologicznymi, aby zbadać wykorzystanie enzymów w preparatach na bazie biologicznej.
Dzięki bogatemu portfolio i specjalistycznej wiedzy firma Novonesis jest cenionym współpracownikiem, który pomaga Ecolab dostarczać innowacyjne rozwiązania biologiczne obsługiwanym przez nas rynkom. Novonesis jest również pionierem w myśleniu obiegowym, firma ustanowiła jeden z pierwszych na świecie przykładów produkcji cyrkulacyjnej w ramach Kalundborg Symbiosis. Kalundborg Symbiosis (z siedzibą w Kalundborg w Danii) to partnerstwo publiczno-prywatne 17 firm, którego celem jest dzielenie się i ponowne wykorzystywanie zasobów, aby osiągnąć oszczędności oraz zminimalizować odpady. W 2023 r. całkowity wskaźnik recyklingu i kompostowania Novonesis wyniósł ponad 99%, a mniej niż 1% odpadów zostało wysłanych na wysypisko lub do spalenia bez odzysku energii.
Firma Ecolab zdaje sobie sprawę, że osiągnięcie celów dotyczących klimatu i zrównoważonego rozwoju produktów zależy od rozsądnych inwestycji zarówno w innowacje, jak i współpracę z dostawcami. Rozwijając inicjatywy, takie jak nasza współpraca z Novonesis, możemy wraz z naszymi partnerami czynić postępy w naszym procesie tworzenia pozytywnej przyszłości.
Aby dowiedzieć się więcej o zrównoważonym rozwoju produktów w Ecolab, odwiedź https://www.ecolab.com/corporate-responsibility/environment/product-sustainability