Proaktywne zarządzanie pozostałościami i osadami w sterylnych pomieszczeniach

Środki odkażające i dezynfekcyjne są niezbędnym elementem każdego systemu kontroli zanieczyszczeń w pomieszczeniach sterylnych, ale stosowanie tych produktów zazwyczaj pozostawia po sobie osady, które mogą być powodem do niepokoju lub dalszej oceny.

Cleanroom technician using Ecolab Klercide™ product

5 sposobów, w jaki osady mogą wpływać na Państwa zakład

  1. Ryzyko spadku jakości produktu — osady mogą wpływać na integralność materiałów lub produktów stosowanych na obszarach produkcyjnych. Osady pozostawione na tych powierzchniach mogą stanowić potencjalne zanieczyszczenie, które może być zagrożeniem dla produktów.
  2. Niezgodności z protokołem — widoczne osady mogą świadczyć o braku przestrzegania zasad zarządzania osadami lub o tym, że procesy mycia i dezynfekcji nie są odpowiednio kontrolowane.
  3. Wzrost kosztów — zarządzanie osadami może być kosztowne ze względu na konieczność częstszego spłukiwania, wynikającą z wpływu osadów na materiały i sprzęt.
  4. Ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników — pozostałości mogą tworzyć niebezpieczne środowisko, jeśli nie są odpowiednio usuwane. Lepkie lub śliskie podłogi mogą prowadzić do potknięć i upadków, a pozostałości mogą wchodzić w reakcje krzyżowe, powodując powstawanie potencjalnie niebezpiecznych oparów.
  5. Potencjalne dochodzenia regulacyjne — widoczne pozostałości mogą prowadzić do negatywnych dochodzeń regulacyjnych, takich jak listy ostrzegawcze 483 Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), które mogą skutkować czasochłonnymi i kosztownymi działaniami regulacyjnymi w celu rozwiązania problemu, oceny ryzyka oraz utratę dobrej reputacji.

Co mówią przepisy?


Kiedyś mycie było etapem usuwania „pozostałości zanieczyszczeń", po którym następowała dezynfekcja, często pozostawiająca środki dezynfekcyjne na powierzchni na czas nieokreślony. Starsze pomieszczenia sterylne często stosowały się do starego przekonania, że „widoczne pozostałości środków dezynfekcyjnych na powierzchni służą jako środek zapobiegawczy”. Ale takie podejście może się zmieniać. Autorzy zauważyłi przedłużające się i coraz silniejsze obawy ze strony organów regulacyjnych dotyczące pozostałości środków dezynfekcyjnych po ich zastosowaniu.

Obecny nurt myślenia w branży, wraz z ostatnimi nakazami zapewnienia zgodności z przepisami, jest taki, że wszystkie pozostałości chemiczne są potencjalnym chemicznym lub pyłowym zanieczyszczeniem procesu i prawdopodobnie produktu. Podejście to doprowadziło do zmiany dotychczasowego sposobu myślenia i rozważenia, w jaki sposób ocenić i zająć się pozostałościami środków dezynfekcyjnych, w tym oceny, jakie właściwości — poza samą skutecznością produktu — takie jak profil pozostałości, powinny być brane pod uwagę w przypadku produktów myjących i dezynfekcyjnych.

Zarówno Załącznik 1 jak i Załącznik 15 wymagają, aby proces mycia został weryfikowany w celu zapewnienia usunięcia pozostałości i wszelkich późniejszych konsekwencji z nimi związanych, np. wpływu na wyniki monitorowania środowiska lub środka dezynfekcyjnego (zgodnie z jego zastosowaniem). Wyzwaniem dla każdego producenta jest jednak dokładne określenie poziomu tych pozostałości.

Powiązane artykuły


„Szczególnie ważna jest dezynfekcja pomieszczeń sterylnych. Pomieszczenia takie powinny być dokładnie myte i dezynfekowane zgodnie z programem określonym na piśmie. Aby dezynfekcja była skuteczna, należy uprzednio przeprowadzić mycie w celu usunięcia zanieczyszczeń powierzchniowych… Programy mycia powinny skutecznie usuwać pozostałości środków dezynfekcyjnych”.

- Załącznik 1


Rozwiązanie Ecolab do pozostałości w pomieszczeniach sterylnych


W Ecolab Life Sciences opracowano innowacyjną metodę pomiaru i porównywania pozostałości, w tym kontrolę wyglądu, pozostałości po odparowaniu (RoE, Residue on Evaporation) i akumulacji pozostałości. To trzystopniowe podejście wyraźnie pokazuje różnice pomiędzy różnymi produktami zarówno przy pierwszym zastosowaniu, jak i po wielu kolejnych.

Aby zminimalizować ilość pozostałości oraz ich kumulowanie się, Klercide Cleanroom Quat firmy Ecolab Life Sciences oferuje menedżerom pomieszczeń sterylnych mniej uciążliwe podejście do kontroli pozostałości w ramach procesu mycia i dezynfekcji.

 

short desccription

Klercide™ Cleanroom Quat — zmieszany z wodą do iniekcji

W przeciwieństwie do tradycyjnych czwartorzędowych związków amoniowych niskie stężenie substancji aktywnej w Klercide Cleanroom Quat minimalizuje pozostałości pozostawione na powierzchniach, pomagając w ten sposób zapewnić dezynfekcję przy jednoczesnym zmniejszeniu wymogu rutynowego spłukiwania.


Numer rejestracji US EPA: 1677-257

Ecolab Klercide™ — porównanie powstałych pozostałości w czasie

Porównanie pozostałości pozostawionych przez Klercide™ Low Residue Quat oraz fenolowy środek dezynfekcyjny.

Technician using Ecolab Klercide™ wipes in a pharmaceutical plant cleanroom

Analiza przypadku

Program Low Residue

Celem projektu było przetestowanie Klercide™ Sporicidal Low Residue Peroxide i Klercide™ Low Residue Quat oraz ocena korzyści płynących ze stosowanie tych rozwiązań, które nie pozostawiają wielu pozostałości. Początkowo do stosowania na nowej linii produkcyjnej, z perspektywą rozszerzenia na inne linie, jeśli sprawdzi się i wykaże się doskonałą skutecznością.