Nie wszystkie preparaty do dezynfekcji rąk są jednakowe

Jak określić, które środki higieny rąk bezpiecznie i skutecznie zabijają wirusa, który wywołuje chorobę COVID-19

Decode the bottle

W związku z przedłużaniem się pandemii COVID-19 rośnie również lista produktów, które mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby. Badania wskazują, że preparaty do dezynfekcji rąk są istotnym składnikiem w procesie zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób. Jednak nie wszystkie te produkty są jednakowe. W miarę rozwoju przepisów i coraz większej liczby firm wprowadzających produkty, ważne jest, aby wiedzieć, czego szukać. Oto, jak zidentyfikować bezpieczne i skuteczne rozwiązania.

Podczas pierwszej fali pandemii w Europie producenci środków dezynfekcyjnych podjęli działania, aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na alkoholowe preparaty do dezynfekcji rąk (ABHR). Aby sprostać rosnącemu popytowi i zwiększonej podaży, państwa członkowskie przyznały nadzwyczajne zezwolenia umożliwiające nowym producentom szybkie wejście na rynek zgodnie z klauzulą zawartą w art. 55 rozporządzenia UE w sprawie produktów biobójczych (BPR).1 Jednak niektóre wynikające z nich rozwiązania zostały zwolnione ze zwykłych wymogów prawnych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa, jakości i spójności.2 Ten nagły zalew nowych produktów do pielęgnacji dłoni na rynku europejskim stworzył powszechne problemy, gdyż wiele z tych rozwiązań zawiera szkodliwe lub nieskuteczne składniki. Na przykład irlandzkie szkoły otrzymały polecenie zaprzestania korzystania z 53 środków dezynfekcyjnych, ponieważ nie było możliwe potwierdzenie statusu rejestracji.3 Ponadto francuska Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji, Ochrony Konsumentów i Ścigania Naduży (DGCCRF) przetestowała 180 środków do dezynfekcji rąk i stwierdziła, że 73% produktów nie było zgodnych z wymogami.4

Teraz gdy druga fala pandemii wzbiera w tym regionie, firmy nadal polegają na rozwiązaniach w zakresie higieny, aby wciąż móc prowadzić swoją działalność, jednocześnie chroniąc pracowników i klientów. Obecnie dostępnych jest mnóstwo produktów o różnym poziomie jakości. Według ECHA 20 państw członkowskich UE zgłasza od marca 2020 wzrost liczby niezgodnych z przepisami preparatów do dezynfekcji rąk na swoich rynkach.5 Od sąsiada po nieznaną markę w Internecie — wciąż pojawiają się różnego rodzaju nowi producenci. Przy tak dużej podaży konsumenci stają przed wieloma pytaniami, próbując zrozumieć, co jest bezpieczne i skuteczne. Jakie są składniki tych produktów? Czy ich formuły są skuteczne? Czy regularne ich używanie będzie bezpieczne dla klientów i pracowników?

Po pierwsze, należy zauważyć, że wiele z tych produktów zostało objętych ograniczonymi do maksymalnie 180 dni odstępstwami od zwykłych wymagań dotyczących autoryzacji produktu.6 Ci niekonwencjonalni producenci, którzy weszli na rynek na podstawie tych odstępstw od wymogów prawnych, mogą teraz nie wiedzieć, że ich zezwolenie wygasło. Niestety, może to postawić klientów w trudnej sytuacji lub nawet narazić na nieświadome korzytanie z przeterminowanego lub zabronionego produktu. A liczba tego typu produktów na rynku rośnie każdego dnia. W Europie na mocy rozporządzenia 112 produktów zostało uznanych za nieważne pod koniec października. Do końca kwietnia 2021 roku będzie ich jeszcze przynajmniej 434.

Teraz bardziej niż kiedykolwiek liczy się jakość, skuteczność i bezpieczeństwo produktów. Zaufanie opinii publicznej do partnerów branżowych produkujących środki do dezynfekcji jest ważne, aby zapewnić firmom i placówkom ochrony zdrowia pewny dostęp do produktów wysokiej jakości, opartych na rzetelnych badaniach naukowych i zgodnych z wymogami regulacyjnymi.7

Jak więc można przesiać tę splątaną masę informacji, aby mieć pewność, że rozwiązania z zakresu higieny rąk są bezpieczne i skuteczne?

  1. Przed użyciem należy zapoznać się z etykietą produktu. Produkty do pielęgnacji rąk należy klasyfikować według jednego z dwóch wymogów — kosmetycznych lub dotyczących środków biobójczych. Najprostyszym sposobem sprawdzenia, czy produkt jest kosmetykiem czy środkiem biobójczym (czy w ogóle został zarejestrowany), jest przyjrzenie się etykiecie. Zupełnie inne zasady i przepisy kwalifikują produkt jako środek biobójczy lub kosmetyk, przy czym kosmetyki są łatwiej dostępne i zasady ich produkcji są mniej rygorystyczne.
  2. Należy zapoznać się z zasadami dotyczącymi rejestracji wirusów lub stwierdzeniami dotyczącymi produktu. Konsumenci poszukujący rozwiązania chroniącego przed określonymi bakteriami i wirusami poszukują środków biobójczych. Preparaty do dezynfekcji rąk, dopuszczone do użytku na podstawie zasad dotyczących rejestracji produktów biobójczych, podlegają ścisłym wymogom prawnym potwierdzającym udowodnioną skuteczność i bezpieczeństwo. W przypadku wirusobójczego preparatu do dezynfekcji rąk butelka powinna spełniać następujące kryteria:  
Infographic on what a bottle of hand disinfectant must have or what you should watch out for.

Wybierając spośród szerokiej gamy produktów na rynku nalezy pamiętać, że pielęgnacja skóry nie musi ustępować skuteczności. Najlepsze preparaty do dezynfekcji nie szkodzą dłoniom. Ponieważ duże, tradycyjne firmy zmieniają się, aby sprostać nowemu popytowi, istnieje i jest dostępny magiczny produkt łączący wysoką jakość formuły, szybkie oraz efektywne działanie mikrobójcze i przyjazności dla skóry. Nie narażaj swojego zdrowia oraz bezpieczeństwa stosując potencjalnie toksyczne lub przeterminowane i nielegalne produkty.

 

xxx

 

O ECOLAB

Ecolab stara się pomagać klientom w rozwiązywaniu problemów związanych ze zdrowiem publicznym, takich jak COVID-19, poprzez kompleksowe programy pomagające ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Pomagamy w myciu 40 miliardów rąk, pomagając w ten sposób ograniczyć infekcje o ponad 1,2 miliona. Opierając się na naszym prawie 100 letnim doświadczeniu w branżach takich jak hotelarstwo, ochrona zdrowia, produkcja i edukacja, nasze rozwiązania w zakresie higieny rąk są częścią programów obejmujących konsultacje, szkolenia i usługi, które umożliwiają dalsze prowadzenie działalności operacyjnej oraz chronienie zdrowia pacjentów, personelu i innych osób.

 

ŹRÓDŁA

  1. Artykuł 55 rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie produktów biobójczych
  2. Artykuł 55 rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie produktów biobójczych
  3. Koronawirus: wycofanie produktów do dezynfekcji w Republice Irlandii.
  4. La DGCCRF protège les consommateurs en testant la qualité et la conformité des gels et solutions hydroalcooliques
  5. Państwa członkowskie UE zgłaszają nielegalne i nieskuteczne środki dezynfekcyjne.
  6. „COVID-19-Related Derogations Under the EU Biocidal Products Regulation and Italian National Guidance”
  7. „Alkoholowe preparaty do dezynfekcji — skuteczne formuły mają kluczowe znaczenie dla zmniejszenia ryzyka zakażeń szpitalnych u pacjentów i zastosowania ich przez personel medyczny, ale jak wybrać odpowiedni produkt dla placówki ochrony zdrowia”. Ecolab. Wrzesień 2020.

O autorze

Per Lund

Per Lund

Vice President i General Manager Hand Care & Textile Care, ​​​​​​​Europa

Powiązane artykuły