5 praktycznych kroków ochrony miejsca pracy przed koronawirusem

Cleaning Workplace | Ecolab

Jako specjalista w zakresie bezpieczeństwa żywności, dobrze wiem, że protokoły higieny w miejscu pracy łatwiej jest stworzyć nież przestrzegać. Poza jasno wyznaczonymi zasadami, często widuję pracowników mających kontakt z żywnością, którzy zbyt szybko myją ręce w toaletach lub nie myją ich wcale. Taka jest natura ludzka i tego typu rzeczy dzieją się praktycznie wszędzie.

Badanie przeprowadzone przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych z 2018 roku wykazało, że 97% osób nieprawidłowo myje ręce. Większość osób nie myje rąk przez wymagane 20 sekund lub nie osusza ich czystym ręcznikiem. Kolejne badanie, opublikowane niedawno w Journal of Acute Care and Physical Therapy, wykazało, że nawet w szpitalach higiena rąk osób odwiedzających pozostawia wiele do życzenia. Można by założyć, że osoby odwiedzające budynek pełen chorych podejmą dodatkowe środki w celu zapewnienia odpowiedniej higieny rąk, lecz często prawda jest zupełnie inna. Współczynnik higieny rąk różni się znacznie, od 0,5 do 11% przy głównym wejściu do szpitala, od 9 do 35% przy oddziałach ogólnych i chirurgicznych, a także od 7 do 94% w oddziałach intensywnej opieki.

Ta niekonsekwencja daje dużo do myślenia w związku z obecną pandemią koronawirusa, który powoduje chorobę znaną jako COVID-19. Jeśli tak wiele osób ma trudności z utrzymaniem podstawowej higieny rąk w standardowych warunkach, jak możemy im pomóc w trakcie potencjalnej pandemii?

Dobrą informacją jest to, że dostępne są możliwe do wykonania, praktyczne kroki, które można podjąć, aby znacząco zwiększyć przestrzeganie higieny w miejscu pracy. To właśnie teraz powinniśmy przyjąć nowy sposób myślenia w kwestii zapobiegania chorobom zakaźnym. Należy jak najszybciej wdrożyć te kroki w miejscu pracy, nie tylko w aby chronić siebie i pomóc zatrzymać rozprzestrzenianie się obecnej epidemii, ale także w celu przygotowania się na przyszłe epidemie.

Pomimo że nie znamy jeszcze pełnych konsekwencji koronawirusa, zdajemy sobie sprawę z tego, że stoimy przed poważnym zagrożeniem. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła wybuch pandemii. Na całym świecie potwierdzono ponad 100 000 zakażeń i ponad 4000 przypadków śmiertelnych. Wiele krajów ogłosiło stan kwarantanny, zamknęło szkoły i odwołało wydarzenia kulturalne. Skutki gospodarcze mogą być bardzo znaczące. Wszyscy musimy działać odpowiedzialnie i zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. 

W Ecolab dobrze znamy te wyzwania. W 2019 r. pomogliśmy naszym klientom posprzątać ponad 15 milionów sal szpitalnych i ponad miliard pokojów hotelowych. Codziennie uzyskujemy dane dotyczące 1,3 miliona interakcji w szpitalach na całym świecie. Badania przeprowadzone w pięciu amerykańskich szpitalach wykazały, że po dwóch latach nasz nowy program higieny rąk przyczynił się do zwiększenia poziomu przestrzegania norm do 86-90% i ograniczył współczynnik zakażeń szpitalnych o 29%. Dla porównania, Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom szacuje, iż przestrzeganie norm higieny rąk wynosi średnio około 40%.  Nasze podejście polega na się ścisłej obserwacji, wyszukiwaniu miejsc, w których nie są stosowane protokoły, opracowywaniu rozwiązań i monitorowaniu w celu zapewniania ciągłych udoskonaleń. 

Bez względu na profil działalności, stosując te same zasady i podejmując jasne, zdroworozsądkowe środki, można drastycznie poprawić protokoły zapobiegania zakażeniom we własnych biurach i placówkach, pomagając chronić personel i ogólną populację. Oto sposób działania:

1. Informowanie personelu:
Obecnie każdy korzysta z mediów społecznościowych i 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu jest bombardowany prawdziwymi i nieprawdziwymi informacjami o koronawirusie. Wiele osób czuje z tego powodu dezorientację lub podejrzliwość. Dostarczanie poprawnych informacji powinno się stać obowiązkiem pracodawcy. 

Informowanie personelu zaczyna się od wyedukowania siebie. Dobrym punktem początkowym jest witryna Ecolab o koronawirusie. Należy także być na bieżąco z komunikatami Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC), Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz lokalnej służby zdrowia.

2. Skupienie się na słabych punktach i stworzenie planu:
Warto utworzyć zespół ds. zapobiegania zakażeniom. Członkom zespołu zostaną przydzielone zadania polegające na analizie środowiska pracy, wyszukiwaniu potencjalnych obszarów ryzyka i przygotowaniu planu rozwiązania problemów.

Niektóre rozwiązania są oczywiste. Bezsprzecznie należy dezynfekować częto dotykane powierzchnie, takie jak klamki, przyciski windy i włączniki światła, oraz należy zapewnić chusteczki dezynfekcyjne i stacje do dezynfekcji rąk. Jednak zespół może natrafić na inne problemy. Przykładowo, jeśli większość personelu korzysta z zatłoczonego transportu publicznego, dobrym pomysłem może okazać się zwracanie większej uwagi na czystość drzwi wejściowych i umieszczenie dozowników do dezynfekcji rąk przy wejściach.    

Warto także przejrzeć swoje praktyki i polityki związane z zasobami ludzkimi. Czy w razie konieczności możliwa jest praca z domu i czy pracownicy dysponują do tego odpowiednią technologią? Czy personel może bez problemu skorzystać ze zwolnienia chorobowego? 

Problemy mogą być inne w każdym biurze i w każdej placówce. Może się okazać, że już dobrze sobie Państwo radzą. Jednak na podstawie naszych doświadczeń w trudnych środowiskach pracy wiemy, że wszystko rozpoczyna się od bliskiego, metodycznego spojrzenia na obecne protokoły. Nie można znaleźć i naprawić problemów, jeśli się ich nie szuka.

3. Przeszkolenie pracowników:
Podstawy ograniczania zakażeń wirusowych są dosyć proste: dokładne i częste mycie rąk. Zasłanianie twarzy podczas kichania i kasłania. Regularne mycie i dezynfekcja często dotykanych powierzchni. Pozostanie w domu w przypadku choroby. Te czynności są jasne, ale wiemy, że ludzie nie zawsze się do nich stosują. Należy upewnić się, aby przeprowadzić szkolenie pracowników w zakresie stosowania zaleceń higienicznych w codziennych działaniach.

Warto przydzielić członków zespołu ds. zapobiegania zakażeniom do nauczenia innych pracowników prawidłowych procedur. W łatwy sposób można nauczyć się odpowiedniego protokołu mycia rąk. Tutaj znajdąPaństwo wideo Ecolab na ten temat. Zorganizowanie szkolenia pracowników stworzy także wspólne poczucie ważności i zaangażowania. 

4. Ponowna ocena i udoskonalenia: 
Nic nie jest doskonałe, a na pewno nie na początku. Właśnie dlatego należy poprosić pracowników, począwszy od zespołu ds. zapobiegania zakażeniom, by zwrócili uwagę na stosowanie się do przepisów. Są tam jakieś oczywiste luki? Czy jest coś, co zostało przeoczone? Czy plan działa? Dzięki temu możliwe jest zajęcie się problemami i regularne wprowadzanie udoskonaleń. 

5. Planowanie nieprzewidzianych zdarzeń:
Tak jakmiało to miejsce w Chinach, Korei Południowej i Włoszech, Państwa firma może zostać zmuszona do zamknięcia placówek na jakiś czas, a pracownicy będą zmuszeni do pracy z domu. Czy mają Państwo plan na zapewnienie ciągłości działalności? Czy widzą Państwo co zrobić, jeśli pracownik lub członek jego rodziny będzie miał objawy COVID-19? Jeśli zaistniałaby taka sytuacja, czy wiedzą Państwo, jak zdezynfekować ich obszar roboczy? Czy mają Państwo przygotowany protokół do ponownego otwarcia miejsca pracy po zakończeniu potencjalnej kwarantanny? Być może nie będzie potrzeby stosowania takich protokołów, lecz lepiej myśleć perspektywicznie niż dać się zaskoczyć.  

Obecnie wiemy, że koronawirus stanowi poważne ryzyko dla globalnej służby zdrowia, lecz nikt nie wie, jak daleko zajdzie pandemia i w jaki sposób wpłynie na nasze miejsca pracy, rodziny, kwestie społęczne i świat jako całość.

Wiemy jednak, że tego typu pandemia nie będzie ostatnią i już teraz możemy podjąć działania w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób. Obecna sytuacja znacząco wpłynęła na zmianę naszego sposobu myślenia. Wwszyscy powinniśmy wyciągnąć wnioski z obecnej epidemii. Zróbmy, co w naszej mocy, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w chwili obecnej i pamiętajmy, że wdrożone protokoły pomogą nam w przyszłości. 

Ruth Petran, Ph.D., CFS, piastuje stanowisko Senior Corporate Scientist w dziale Bezpieczeństwa Żywności i Zdrowia Publicznego w firmie Ecolab.

 

 

 

O autorze

Ruth Petran

Ruth Petran

Vie President, dział badań, rozwoju oraz inżynierii, bezpieczeństwa żywności i zdrowia publicznego

Dr Ruth Petran zapewnia specjalistyczną wiedzę i doradztwo klientom wewnętrznym i zewnętrznym w zakresie bezpieczeństwa żywności i zdrowia publicznego, identyfikując pojawiające się trendy w dziedzinie bezpieczeństwa żywności i nowe metody kontroli.

Powiązane artykuły