1. Strona główna
 2. Poradnik dotyczący sezonu grypowego

Poradnik jak być zdrowym w okresie wzmożonej liczby zachorować na grypę

Jak zwalczać grypę w domu i w pracy

Woman blowing her nose

Grypa sezonowa jest poważną chorobą zakaźną układu oddechowego, która zwykle przenoszona jest z jednej osoby na drugą lub poprzez kontakt z powierzchniami zarażonymi wirusem grypy. U osób przechodzących grypę często występuje gorączka, kaszel, ból gardła, katar lub zapchany nos, bóle mięśni oraz całego ciała, bóle głowy i zmęczenie. Grypa może powodować znaczne konsekwencje dla publicznej ochrony zdrowotnej oraz przedsiębiorstw.

W Europie grypa występuje każdej zimy pomiędzy listopadem a kwietniem. Jej wpływ może się zmieniać z roku na rok. Wraz ze zbliżającym się sezonem grypowym, teraz jest najlepszy moment, aby rodziny i przedsiębiorstwa podjęły kroki, zapobiegające i chroniące przed grypą.

Podczas gdy pracownicy publicznej opieki zdrowotnej nie są w stanie przewidzieć liczby zachorowań w nadchodzącym sezonie grypowym, co roku na grypę choruje pomiędzy 10 a 30 procent Europejczyków. Setki tysięcy ludzi są hospitalizowane a 15 000 - 70 000 Europejczyków umiera na grypę oraz powikłania pogrypowe. Każdy jest narażony na grypę, chociaż najczęściej chorują na nią starsi ludzie, młodsze dzieci oraz osoby cierpiące na przewlekłe choroby. Szeroki zakres zgonów związanych z zakażeniem grypą wynika z nasilenia zachorowań na grypę każdego sezonu.

Grypa w znaczący sposób wpływa również na przedsiębiorstwa. Potencjalne braki kadrowe, straty w produkcji oraz produktywności, a także presja na opiekę zdrowotną i społeczną oraz koszty z nimi związane są znaczące. Na szczęście istnieje wiele istotnych środków zapobiegawczych, które mogą być użyte przez przedsiębiorstwa i rodziny w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na grypę. Tutaj znajduje się nasz poradnik, mający na celu organicznie ryzyka rozprzestrzeniania się sezonowej grypy:

 • Należy często myć ręce

 Odpowiednia higiena rąk / mycie rąk są niezbędne w celu zapobiegania zakażaniu grypą. Odpowiednie mycie rąk pozwala na usunięcie bakterii, wirusów oraz innych patogenów, aby nie zostały przeniesione na inne osoby. (ECDC) Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zaleca:

 • Ręce należy dokładnie myć mydłem i wodą.
 • Po umyciu wodą z mydłem należy dokładnie osuszyć ręce ręcznikami papierowymi jednorazowego użytku. Mycie rąk oraz ich suszenie powinno za każdym razem trwać co najmniej 40-60 sekund.
 • Preparaty do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu zmniejszają ilość wirusa grypy na zanieczyszczonych rękach. Gdy nie ma możliwości umycia rąk, można zastosować preparaty do dezynfekcji na bazie alkoholu.
 • Należy unikać kontaktu z innymi chorymi i pozostać w domu, gdy jest się chorym.

Aby grypa została przeniesiona, wirus musi przemieścić się od osoby zarażonej na inną osobę, która może zostać zainfekowana. Osoby zarażone wirusem grypy mogą zarazić innych na co najmniej jeden dzień przed wystąpieniem symptomów oraz do siedmiu dni po wystąpieniu pierwszego symptomu. Ryzyko przeniesienia wirusa można ograniczyć poprzez zminimalizowanie kontaktów z ludźmi, tj. unikanie chorych, a także pozostawanie w domu w trakcie choroby.

 • Czyste i zdezynfekowane powierzchnie

Wirus grypy może przetrwać do 48 godzin na powierzchniach ze stali nierdzewnej lub plastiku oraz do 12 na ściereczkach, papierze lub chusteczkach higienicznych. Odpowiednie czyszczenie i dezynfekcja mogą zmnijeszyć ryzyko zarażenia się wirusem ze skażonej powierzchni. Aby oczyścić, zdezynfekować oraz chronić środowisko należy:

 • Przed dezynfekcją usunąć wszelkie zabrudzenia z powierzchni. W trakcie czyszczenia i dezynfekcji należy zacząć od góry do dołu oraz od powierzchni czystszych do bardziej zabrudzonych.
 • Namoczyć obficie powierzchnie środkiem dezynfekującym zarejestrowanym zgodnie z BPD (dyrektywą dotycząca wprowadzania do obrotu produktów biobójczych) dla grypy typu A i postępować zgodnie z wskazówkami na etykiecie.
 • Dezynfekuj regularnie często dotykane twarde powierzchnie, w tym stoły, krzesła, włączniki światła, klamki oraz toalety.
 • Szczególną uwagę należy poświęcić często dotykanym powierzchniom w pomieszczeniach do przygotowania żywności oraz toaletach, włączając w to krany, klawisze spłuczki, klamki, poręcze oraz wyłączniki.
 • Kup szczepionkę przeciwko grypie

Zaszczepienie się przeciw grypie oraz przyjmowanie antywirusowych leków przepisanych przez lekarzy są dwoma sposobami na zatrzymanie rozprzestrzeniania się zarazków grypy zalecanymi przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDS). Jednym z najefektywniejszych sposobów ochrony przeciw grypie sezonowej jest szczepionka przeciwgrypowa.

 • W trakcie kichania należy zakryć usta i nos

Kaszel i kichanie w łokieć lub chusteczkę higieniczną pomaga chronić otoczenie. Jeśli chorujesz na grypę sezonową i nie zasłonisz ust i nosa, osoby w promieniu dwóch metrów od Ciebie mogą się zarazić.

 • Należy dokąłdnie myć zastawę stołową

Naczynia, talerze i szklanki należy dokładnie zmyć, albo w zmywarce, albo ręcznie wodą z płynem do mycia naczyń.

 

W celu pobrania naszych najnowszych materiałów oraz dodatkowych informacji jak Ecolab może pomóc Państwu oraz Państwa firmie chronić się przed grypą przed rozpoczeciem się sezonu zachorowań oraz minimlizować ryzyko infekcji należy wejść na stronę.

 

Źródła:

Arkusz informacyjny ECDC dotyczący grypy sezonowej. Pobrany z https://ecdc.europa.eu/en/seasonal-influenza/facts/factsheet

ECDC. Osobiste środki zapobiegawcze (niefarmakologiczne), mające na celu ograniczenie ryzyka zakażenia lub przeniesienia ludzkiej grypy. Pobrane z https://ecdc.europa.eu/en/seasonal-influenza/prevention-and-control/personal-protective-measures

CDC. Jak czyścić i dezynfekować szkoły, aby spowolnić rozprzestrzenianie się grypy. Pobrane z https://www.cdc.gov/flu/school/cleaning.htm

CDC. Kroki zapobiegawcze. Pobrane z https://www.cdc.gov/flu/consumer/prevention.htm

O autorze

John_Hanlin

John Hanlin

Wiceprezes, Global Public Health

Powiązane artykuły

Image of Ecolab's Seasonal Flu Posters
Zasoby dotyczycące grypy

Kliknij tutaj w celu pobrania naszych najnowszych materiałów oraz dodatkowych informacji jak Ecolab może pomóc Państwa firmie i Państwu chronić się przed grypą przed rozpoczeciem się sezonu zachorowań oraz minimlizować ryzyko infekcji.