1. Strona główna
  2. ECONIckut

Zdrowa żywność trafia do szkół

Uwe Nickut, właściciel firmy cateringowej z Burscheid, specjalizuje się w posiłkach dla żłobków i szkół. Około 10 000 posiłków opuszcza jego kuchnię każdego dnia. Dobra żywność, wysokie standardy jakości oraz higiena na najwyższym poziomie sprawiają, że firma stale się rozwija.

Uwe Nickut Catering kitchen

Dynia, jarmuż, jabłka i gruszki: niektóre ze składników, których właściciel firmy cateringowej z Bergisches Land potrzebuje do przygotowania posiłków, rosną bezpośrednio na okolicznych polach. Dobór świeżych części składowych żywności oraz planowanie menu regionalnego i sezonowego są ważne dla szefa firmy. Motto Uwe Nickuta brzmi: „Żywność musi być zdrowa ORAZ smaczna”. Od czasu rozoczęcia codziennego cateringu w 2007 roku, kiedy dostarczał dziesięć posiłków dziennie, chce pokazać, że szkolny i środowiskowy catering może być znacznie lepszy, niż wskazuje na to jego reputacja. Dążenie do zapewnienia jakości nie tylko przyniosło mu wiele nagród, ale także systematycznie poszerzało jego bazę klientów.

Dzisiaj personel kuchenny wytwarza 10 000 posiłków dziennie, które są dostarczane do 100 przedszkoli, żłobków i szkół w promieniu 30 kilometrów. „Nie chcemy działać na większym obszarze, ponieważ ucierpi na tym jakość” — mówi Nickut. Wymogi dotyczące żywności oraz higieny są bardzo rygorystyczne. „Oprócz zbilansowanej diety, przestrzeganie przepisów w zakresie higieny jest naszym najwyższym priorytetem. Żywność nie może powodować u dzieci chorób” — podkreśla Sarah Steinbusch, która jako ekotrofolog firmy jest również odpowiedzialna za zarządzanie higieną.

Od 2017 roku szkolna firma cateringowa stosuje środki czyszczące Ecolab w swojej działalności. „Produkty te są używane w naszych kuchniach do mycia powierzchni, zmywania naczyń i mycia rąk” — wyjaśnia Sarah Steinbusch. W centralnej pomywalni myte są głównie narzędzia, thermoboxy i pojemniki Gastronorm. W 2017 roku pracownicy rozpoczęli korzystanie z systemu Apex. Zapewnia on dobre rezultaty mycia i pomaga w prowadzeniu dokumentacji. „Podoba mi się również to, że jest jasny w użyciu dzięki barwnie kodowanym środkom myjącym. Upraszczają one obsługę i wykluczają błędy użytkownika” — mówi ekotrofolog.

Sam szef firmy docenia nie tylko skuteczność środków myjących, ale również poziom usług specjalisty ds. higieny. „Ecolab bardzo dobrze się nami opiekuje. Nasz doradca techniczny pomaga również w razie wystąpienia problemów” — mówi Uwe Nickut. Kursy szkoleniowe Ecolab umożliwiają również zapewnienie bezpiecznych warunków pracy w kuchni. „Kiedyś sami szkoliliśmy naszych pracowników, ale teraz robią to pracownicy Ecolab. Szkolą oni nie tylko pracowników w naszym zakładzie produkcyjnym, ale także tych w lokalnych stołówkach. Zmniejsza to obciążenie pracą i umożliwia podejmowanie nowych zadań. Na przykład w obszarze cateringu dla osób starszych, w którym od października 2017 roku działa nowy dostawca usług cateringowych.

Uwe Nickut associate loading the car
O Nickut Catering GmbH

Siedziba: Burscheid (Bergisches Land)

Obszary działalności: catering dla żłobków i szkół, dowóz posiłków oraz catering składników i catering w domach opieki

System produkcji: technologie cook-chill, cook-hold

Wyróżnienie: certyfikat ekologiczny, certyfikacja Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Niederrhein

Pracownicy: 100

Klienci: około 100 szkół i przedszkoli w promieniu 140 km

Żywność: 10 000 posiłków dziennie

Współpraca z Ecolab od 2017 roku

Spektrum Online logo

Dodatkowe artykuły w Spektrum