5 najważniejszych lekcji płynących z 2020 r., które pomogą zbudować lepszą przyszłość

Misją Ecolab jest pomoc w uczynieniu świata lepszym miejscem. Dyrektor wykonawczy Christophe Beck omawia pięć najważniejszych lekcji płynących z zeszłego roku, które pomogą ukształtować sposób funkcjonowania w kolejnych 12 miesiącach.

Christoph Beck in Ecolab Lobby

W październiku stworzyliśmy materiał wideo, aby uczcić to, jak zespół Ecolab poradził sobie w trakcie pandemii.   Ponownie oglądając to nagranie wideo, czuję jeszcze większą dumę z działań naszego zespołu, których celem była pomoc klientom z całego świata w świadczeniu bezpiecznej opieki zdrowotnej i zapewnianie dostępności niezbędnych dóbr oraz usług. Nasza rola podczas walki z epidemią wymagała ciężkiej pracy, pomysłowości i stałego zaangażowania związanego z zachowaniem bezpieczeństwa.

Szczepionki są gotowe i z ulgą możemy wyczekiwać końca światowego kryzysu zdrowia publicznego.  Ale pomimo tego, że w końcu będziemy mogli powrócić do normalnego funkcjonowania, mam nadzieję, że zapamiętamy to, czego nauczyliśmy się z tego doświadczenia. Pięć najważniejszych lekcji dla mnie to:

1. Ludzie pracujący za kulisami są bohaterami.
Zawsze nimi byli, ale teraz wiemy, ile zależy od pracy, którą wykonują. Pracownicy restauracji, pracownicy domów opieki, hotelowy personel sprzątający, sprzedawcy w sklepach spożywczych – to oni zapewniają nam czystość i bezpieczeństwo. Pracowali podczas całej pandemii, często podejmując ryzyko obsługując resztę społeczeństwa. Nie mogę także zapomnieć o naszych bohaterach z pierwszej linii — pracownikach w naszych placówkach i tych osobach, które wciąż zapewniają bezpieczną obsługę naszych klientów. Jesteśmy dumni, że możemy im pomóc i składamy wyrazy szacunku.

2. Wirus może uderzyć w każdym miejscu, ale jego wpływ jest najbardziej odczuwalny w zmarginalizowanych społecznościach.
Niektórzy określali COVID-19 jako wielkie wyrównanie, ponieważ każdy mógł zostać zakażony, ale prawda jest taka, że pandemia pogorszyła i uwypukliła długotrwałe nierówności. Przykładowo, według badań APM Research Lab wśród czarnoskórych Amerykanów wciąż występuje najwyższy wskaźnik śmiertelności na COVID-19 — ponad dwukrotnie wyższy niż wśród białych Amerykanów. Wynika to ze znacznych dysproporcji w opiece zdrowotnej, przychodach, zatrudnieniu oraz w bezpieczeństwie związanym z żywnością i warunkami mieszkaniowymi. Poza wymuszeniem skuteczniejszych praktyk w publicznej służbie zdrowia pandemia jasno pokazała, że musimy zrobić jeszcze więcej, aby walczyć z niesprawiedliwością rasową i społeczną wśród naszego społeczeństwa. Jako firma jesteśmy zaangażowani w podejmowanie wewnętrznych i zewnętrznych działań i jest to dla nas wciąż bardzo ważny temat.

3. Nie wolno ignorować sygnałów ostrzegawczych.
Naukowcy od lat ostrzegali o kolejnej globalnej pandemii, ale nikt nie brał ich na poważnie. Zwalczyliśmy MERS, H1N1 oraz SARS, a następnie przeszliśmy do porządku dziennego.  Spójrzmy prawdzie w oczy — społeczeństwo nie było przygotowane, gdy uderzyła pandemia SARS-CoV-2 i mieliśmy spore problemy, zwłaszcza w pierwszych miesiącach. Wiemy, że w przyszłości będą inne pandemie; wiemy także, że musimy sprostać olbrzymim zagrożeniom, takim jak globalny niedobór wody i zmiany klimatyczne. Pandemia powinna nas nauczyć, jak istotne jest podejmowanie wspólnych działań związanych ze znanym już ryzykiem, aby zapobiec jeszcze większym katastrofom dla ludzi żyjących na naszej planecie.

4. Potrzeba jest matką wynalazków.
Przed pandemią firma Ecolab przechodziła na technologie cyfowe, ale po rozpoczęciu pandemii aktywnie poszukiwaliśmy większej liczby rozwiązań wirtualnych i wdrożyliśmy je w znacznie szybszym tempie. Nasze narzędzia cyfrowe są teraz wykorzystywane do zdalnej kontroli, rozwiązywania problemów i instalowania systemów oraz szybkiego mobilizowania zespołów ekspertów pracujących w różnych lokalizacjach. Obsługa ze strony ekspertów Ecolab musiała być planowana do sześciu tygodni w przód, a obecnie jest świadczona zdalnie w czasie poniżej pięciu dni. Skutkiem tego, jak nauczyliśmy się stosować cyfrowe technologie, jest sprawniejsza obsługa klientów, ochrona zdrowia naszych pracowników i bardziej efektywne przekazywanie wiedzy do naszych zespołów terenowych. Nauczyliśmy się, że możemy szybko wprowadzić nową technologię — i wciąż musimy to robić.

5.  Ludzie są niezwykle elastyczni.
Nauczyliśmy się, jak pracować z domu, jak umawiać się na wizyty lekarskie przez internet, jak współpracować podczas spotkań online, jak świętować wirtualnie, a nawet jak porozmawiać z babcią na Zoomie. Pamiętajmy o tym, czego się nauczyliśmy w kwestii przystosowania do stawiania czoła problemom i znajdujmy nowe sposoby na rozwiązywanie dużych problemów, z którymi wciąż boryka się świat. Dostrzegam niezwykłą elastyczność zespołu Ecolab, naszych klientów i ogółu społeczeństwa. To, czego nauczyliśmy się z tego druzgoczącego doświadczenia z COVID-19 może nam pomóc w uczynieniu świata lepszym miejscem.  

O autorze

Christophe Beck

Christophe Beck

President i CEO

Powiązane artykuły