1. Strona główna
  2. Nasze rozwiązania
  3. Nasza oferta
  4. Materiały dotyczące COVID-19 dla branży handlu żywnością
FRS Covid Page Images

Koronawirus (COVID-19):
Utrzymanie czystości, bezpieczeństwa i higieny sklepów przy zachowaniu bezpieczeństwa żywności

Na całym świecie sytuacja związana z COVID-19 zmienia się codziennie. Handel spożywczy jest sektorem o kluczowym znaczeniu, a w większości przypadków sklepy pozostają otwarte, by służyć społeczności.

Niniejsza strona zapewnia materiały opracowane przez Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom oraz WHO, a także specjalistów Ecolab, aby chronić Państwa pracowników i klientów.

FRS Covid page image
MARKETGUARD™ 365:
Cyfrowe rozwiązanie HACCP

Podczas globalnej pandemii, gdy konsumenci martwią się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo żywności w sklepach, handel spożywczy potrzebuje skutecznej ochrony, która dodatkowo nie zwiększa złożoności procesu zakupowego.

MARKETGUARD™ 365 umożliwia zarządzanie listą kontrolną i dostarcza danych analitycznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności oraz zdrowego środowiska. Zachęcamy do kontaktu w celu uzyskania bezpłatnego dostępu do naszej listy kontrolnej COVID-19.


Zasoby pomagające chronić pracowników i klientów

COVID-19 Ecolab EU Resources
Fakty i procedury w zakresie zapobiegania zakażeniom

Co można zrobić, aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo klientom i pracownikom? W tym miejscu znajdują się fakty, najlepsze praktyki oraz materiały szkoleniowe.

Keep your hands ready for business with Ecolab Manodes GP
Mycie i dezynfekcja rąk mają kluczowe znaczenie w ograniczeniu rozprzestrzeniania się COVID-19
Manodes GP jest nie tylko skutecznym środkiem bakteriobójczym, ale także obniża koszty i ilość odpadów.
Ecolab Spray Product
Powrót do normalności i ponowne otwieranie restauracji

Chociaż zapobieganie zakażeniom jest dziś priorytetem, nie jest za wcześnie, aby zastanowić się, co będzie dalej. Zachęcamy do zapoznania się z zasobami, które pomogą podczas wznowienia działalności.

FRS Covid page image
Jak Ecolab zwalcza COVID-19?

W jaki sposób COVID-19 wpłynie na branże na całym świecie? Jakie kroki podejmuje Ecolab, aby zapewnić najlepszą obsługę społeczności i klientów, jednocześnie przygotowując ich do ponownego otwierania działalności?

Ecolab | Handwashing for COVID-19
Stosowanie odpowiednich rozwiązań odgrywa kluczową rolę w proaktywnej ochronie zdrowia publicznego

Firma Ecolab oferuje liczne programy, które pomagają skutecznie ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz innych patogenów.

Aby pomóc w określeniu rozwiązań odpowiednich dla Państwa potrzeb, prosimy o kontakt z przedstawicielem Ecolab.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z COVID-19 

Sytuacja związana z COVID-19 zmienia się każdego dnia, a sprzedawcy wciąż dostarczają klientom niezbędne towary. Ecolab to zaufany partner, przekazujący wskazówki i wiedzę dotyczące pomocy w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa i zmniejszeniem ryzyka dla kupujących i pracowników. Zachęcamy do wypełnienia tego formularza, by być na bieżąco z informacjami na temat zapobiegania zakażeniom, a także do skorzystania z subskrypcji, aby otrzymywać informacje promocyjne dotyczące branży handlu spożywczego.

FRS Covid page image

_

Koronawirus: zrozumienie ryzyka związanego z zakażeniem
Ten materiał wideo pomoże poinformować pracowników o sposobach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Praktyka i promowanie odpowiedniej higieny rąk

Odpowiednia higiena rąk odgrywa kluczową rolę w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się infekcji bakteryjnych i wirusowych. Częste mycie rąk z zachowaniem odpowiednich protokołów jest czymś, co może zrobić każdy z nas w celu ochrony zdrowia publicznego.

PYTANIA I ODPOWIEDZI Z EKSPERTAMI ECOLAB

Eksperci Ecolab w dziedzinie zdrowia publicznego i zapobiegania zakażeniom udzielają wskazówek klientom w obliczu wyzwań związanych z COVID-19.

Dr. Bernhard Meyer | Senior Scientist, Ecolab RD&E EMEA

Dr Bernhard Meyer, Senior Scientist (starszy pracownik naukowy), Ecolab RD&E EMEA

Dr Bernhard Meyer studiował biologię i uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych z mikrobiologii. Dysponuje ponad 30-letnim doświadczeniem zawodowym w kwestiach higieny i mikrobiologii, a także prowadzi badania nad chemicznymi środkami dezynfekcyjnymi. Opublikował swoje badania w ponad 35 publikacjach poddanych wzajemnej weryfikacji, a także jest członkiem komitetu testowania skuteczności metod dezynfekcji Niemieckiego Stowarzyszenia Higieny Stosowanej (VAH 4+4 Gruppe) oraz CEN TC216 WG1 i WG5.

P. Ile razy dziennie należy dezynfekować powierzchnie wewnątrz sklepu?
O. Powierzchnie często dotykane przez różne osoby (klamki drzwi itp.) powinny być dezynfekowane kilka razy dziennie w celu ograniczenia ryzyka transmisji patogenów.  Jednak należy pamiętać, że nie zastąpi to odpowiedniej higieny rąk pracowników oraz klientów.

P. Jaka jest skuteczność stosowania produktów niewirusobójczych na powierzchniach?
O.
Aby unicestwić koronawirusa, środki dezynfekujące muszą mieć udowodnioną skuteczność przeciwko wirusom osłonionym, zgodną z przyjętymi normami. Informacje na ten temat podane są na etykiecie produktu oraz w instrukcji użycia.

P: Jak wybrać produkt, który wyeliminuje SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19?
O. 
Zgodnie z europejskim rozporządzeniem w sprawie produktów biobójczych można zastosować normę testową EN 14476 dotyczącą skuteczności przeciwko wirusowi Vaccinia, która odnosi się do wirusów osłonionych. Ponieważ SARS-CoV-2 jest wirusem osłonionym, test ten również go obejmuje. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia lub Europejskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom dotyczące stosowania określonych stężeń środków chemicznych, takich jak alkohol, aktywny chlor, nadtlenek wodoru lub chlorek benzalkoniowy, mogą być również stosowane jako kryteria wyboru produktów, w zależności od przepisów regulacyjnych w poszczególnych krajach.

P. Czy opakowania produktów lub produkty spożywcze mogą pomóc w rozprzestrzenianiu się wirusa?
O.
Wirus może rozprzestrzeniać się tylko na powierzchniach dotykanych przez różne osoby lub zanieczyszczonych wydzielinami organizmu (podczas kasłania lub kichania). Nie powinno się dotykać produktów bez ich kupowania.

Przestrzeganie zasad prawidłowej higieny osobistej oraz praktyk bezpieczeństwa żywności ma kluczowe znaczenie w celu zapewnienia bezpieczeństwa przygotowywanej żywności.

P. Co się stanie, jeśli u pracownika sklepu spożywczego zostanie zdiagnozowany COVID-19?
O.
Przedstawiciele służby zdrowia udzielą informacji na temat działań, które należy podjąć. Mogą się one nieznacznie różnić w zależności od sytuacji epidemiologicznej w różnych krajach.

P. Czy należy wycofać produkty spożywcze, które zostały wyprodukowane w zakładzie w czasie, gdy jeden z pracowników potencjalne przechodził chorobę podczas pracy?
O.
Chorzy pracownicy powinni zostać w domu, bez względu na to, czy potwierdzono u nich COVID-19 czy nie. Od zakładów przetwórstwa żywności wymaga się także kontrolowania wszelkiego ryzyka, które może wynikać z chorób pracowników, bez względu na typ wirusa lub bakterii. Na przykład wymaga się zachowania czystości oraz przeprowadzania odkażania zakładów przetwórstwa żywności i powierzchni mających kontakt z żywnością, a także stosowania prawidłowej higieny rąk i promowania higienicznych zachowań wśród pracowników. Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) nie przewiduje konieczności wycofywania produktów spożywczych ze sklepów z powodu COVID-19, ponieważ obecnie nie ma dowodów potwierdzających rozprzestrzenianie się COVID-19 za pośrednictwem żywności lub opakowań produktów spożywczych.