1. Strona główna
 2. Nasze rozwiązania
 3. Nasza oferta
 4. Materiały dotyczące COVID-19 dla pralni komercyjnych

Koronawirus (COVID-19): Reakcje i dobre praktyki związane z tekstyliami​

Czyste tekstylia odgrywają kluczową rolę w ochronie klientów i innych osób przed zakażeniem.

Dział Ecolab Textile Care zapewnia porady i szkolenia, pomagające organizacjom i pralniom komercyjnym w przestrzeganiu odpowiednich procedur oraz procesów podczas dezynfekcji pościeli. Nasze rozwiązania związane z dezynfekcją pozwalają utrzymać czystość powierzchni i placówek, dzięki czemu bielizna pościelowa pozostaje czysta od momentu prania aż do jego użycia. Nasz zespół ekspertów jest na bieżąco z najnowszymi informacjami i może pomóc Państwa organizacji w przyjęciu nowych procesów zgodnych z lokalnymi przepisami i zaleceniami.


Rozwiązania i programy

Program ochrony pralni PROTEX360°

Nasz program Laundry Protection Program zapewnia zintegrowane rozwiązania, które pomagają bezpiecznie i wydajnie funkcjonować pralniom, które wznowiły działalność po zakończeniu pandemii COVID-19. Program ochrony pralni PROTEX360° pomaga pralniom komercyjnym monitorować kluczowe czynniki związane z higieną nie tylko podczas samego prania, ale także w trakcie innych działań z nim związanych.

Nurse with towels
PERFORMANCE 60

Koncepcja PERformance® 60 obejmuje technologię emulsji Ecolab w połączeniu z produktem do wybielania i dezynfekcji Ozonit Performance. Połączenie tych 2 komponentów obniża całkowite koszty operacyjne pralni i pozwala osiągnąć doskonałe efekty prania już w 60°C, jednocześnie zapewniając pełną dezynfekcję bielizny.

Turbocleansafe
TURBO CLEAN AND SAFE

Program Turbo Clean and Safe gwarantuje maksymalną higienę delikatnych tekstyliów, w tym odzieży pacjentów, stosowaną w placówkach opieki zdrowotnej i domach opieki.

PERFORMANCE 40

PERformance® 40 to pierwszy i jedyny program po prania i dezynfekcji dla pralni komercyjnych, który osiąga najlepsze w swojej klasie wyniki w temperaturze 40°C, co pozwala zmniejszyć wydatki na wodę i energię elektryczną.

Dodatkowe zasoby

Ogólny zarys zapobiegania zakażeniom COVID-19 w pralnictwie

Więcej o środkach zapobiegania zakażeniom COVID-19.

Person holding stack of linens
Zespół Textile Care pomaga klientom pralni w trudnym okresie

Zespół Ecolab Textile Care współpracuje z klientami z branży pralniczej w celu wdrażania programów, które zostały przetestowane i zatwierdzone zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie produktów biobójczych (BPR) oraz zarejestrowane przez specjalistyczne instytucje, takie jak Instytut Roberta Kocha lub Niemieckie Towarzystwo Higieny i Mikrobiologii (VAH).

Angela Becker Senior Program Leader for the Textile Care Division Ecolab

Angela Becker

Senior Program Leader, dział Textile Care, R&D Center

 Pełniąc tę funkcję odpowiada za zarządzanie Zespołem ds. rozwoju produktów pralniczych i Zespołem obsługi technicznej ds. badań i rozwoju w Ameryce Północnej. Angela pracuje dla Ecolab od 22 lat, a od sześciu lat zajmuje się rynkiem pralni komercyjnych, zapewniając wsparcie techniczne, wspierając badania i dzieląc się wiedzą z wszystkimi klientami Textile Care. Szczególnie zainteresowana jest procedurami prawidłowego prania i obchodzenia się z bielizną szpitalną, postulując rolę znaczenia zarządzania tymi procedurami przez cały cykl obiegu bielizny pościelowej.

Biografia

P. Jakie metody zapobiegania zakażeniom należy stosować w pralni komercyjnej w placówce ochrony zdrowia?
O. 
Bielizna pościelowa w pralni komercyjnej w placówce ochrony zdrowia powinna być traktowana tak, jakby była skażona. W związku z tym należy przestrzegać standardowych środków ostrożności.

 • Należy unikać dotykania nosa, ust, oczu oraz twarzy podczas pracy ze skażoną pościelą. Ponadto, należy myć ręce dokładnie i często, używając preparatów do dezynfekcji rąk. Należy nosić wszystkie środki ochrony indywidualnej, aby chronić pracowników przed kontaktem z wirusem. 
 • Należy odseparować czystą pościel od zabrudzonej zarówno w zakładzie, jak i podczas całego procesu transportu.
 • Wszystkie twarde powierzchnie, które mają kontakt z zabrudzoną i czystą bielizną pościelową, powinny być regularnie dezynfekowane za pomocą zarejestrowanego przez EPA środka dezynfekcyjnego do twardych powierzchni, który został zatwierdzony jako skuteczny przeciwko wirusowi COVID-19. 
 • Pościel powinna być prana z zastosowaniem formuły prania zgodnie z zaleceniami Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom dotyczącymi skażonej bielizny pościelowej w placówkach ochrony zdrowia; czas / temperatura lub czas / temperatura / działanie przeciwdrobnoustrojom (środek dezynfekcyjny do prania) 1.
 • Należy przeprowadzać​​​​​​​ dodatkowe szkolenia dla pracowników w zakresie prawidłowego mycia rąk, prawidłowego zakładania i zdejmowania środków ochrony indywidualnej.

P. Jakie są wytyczne Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom lub Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące postępowania z potencjalnie skażoną pościelą?
O.
Obecnie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom oferuje następujące wytyczne w odniesieniu do pościeli potencjalnie skażonej wirusem COVID-19:

 • Postępowanie​​​​ z praniem, sprzętem kuchennym i odpadami medycznymi powinno odbywać się również zgodnie z rutynowymi procedurami. Żródło: CDC.gov
 • Rutynowe procedury dotyczące prania bielizny pościelowej w placówkach ochrony zdrowia Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom oraz Światowej Organizacji Zdrowia obejmują wytyczne w zakresie termicznych lub termiczno-chemicznych środkó​​​​​​​w dezynfekcyjnych:
  • W przypadku dekontaminacji termicznej należy prać z zastosowaniem detergentu w temperaturze 160F lub wyższej przez 25 minut lub dłużej w przypadku bielizny szpitalnej.
  • W przypadku dekontaminacji termiczno-chemicznej i prania w temperaturze niższej niż 160F należy zastosować​​​​​​​ środek chemiczny odpowiedni do prania w niskiej temperaturze.
  • Produkt odpowiedni do prania w niskiej temperaturze zawiera środek antybakteryjny mający na celu skompensowanie niższej temperatury prania. AdvaCare Disinfectant, zarejestrowany przez EPA środek dezynfekcyjny do prania (EPA nr 1677-193), zawiera środek antybakteryjny, który zgodnie z instrukcjami na etykiecie przeznaczony jest do dezynfekcji (w temperaturze 140F przez 5 min w stężeniu 4 uncji/cetnar).
  • Jeśli nie można uzyskać temperatury 160F przez 25 minut w trakcie prania bielizny szpitalnej, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest użycie środka dezynfekcyjnego do prania w celu skompensowania niższej temperatury prania.  Do dezynfekcji w pralniach zaleca się stosowanie środków dezynfekcyjnych AdvaCare firmy Ecolab.
  • Uwaga: żaden program ani produkt stosowany w procesie prania nie został uznany za skuteczny przeciwko wirusowi COVID-19.

 • Rutynowe pranie pozostałych tekstyliów i bielizny pościelowej obejmuje:
  • Formuły prania zostały opracowane w oparciu o optymalizację czterech głównych parametrów prania, które obejmują odpowiedni czas, temperaturę, działanie mechaniczne i chemiczne.  Ponadto proces prania polega na wielu innych mechanizmach usuwania zabrudzeń, w tym rozcieńczaniu, zachowaniu odpowiedniej temperatury zwiększającej rozpuszczanie zabrudzeń oraz przesiąkalność tekstyliów; oraz środków chemicznych zmydlających oleje i tłuszcze, denaturujących białka i usuwających materiały organiczne.  Wszystkie wyżej wymienione procesy pomagają w usuwaniu zabrudzeń i zanieczyszczeń, prowadząc do uzyskania czystych tekstyliów​​​​​​​.
  • Zaleceniem w zakresie najlepszych praktyk mających na celu ustanowienie zoptymalizowanego procesu prania jest wykorzystanie w nim środka antybakteryjnego, AdvaCare, zarejestrowanej w EPA substancji dezynfekującej (EPA nr 1677-193) w kwestii dezynfekcji lub sterylizacji prania. Aby spełnić wymagania w zakresie dezynfekcji prania, należy postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Etykieta EPA określa również skuteczność produktu w procesie usuwania mikroorganizmów. Zachęcamy do konsultacji z przedstawicielem Ecolab w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat korzystania z tego produktu.