1. Strona główna
  2. Artykuł | Pięć nowych trendów w podejściu do sposobu jedzenia i ich znaczenie dla bezpieczeństwa żywności

5 nowych trendów w podejściu do sposobu jedzenia i ich znaczenie dla bezpieczeństwa żywności

06 stycznia 2020 r.
Woman in grocery store image for Ruth Petran blog

Nasze oczekiwania w stosunku do żywności są dziś większe niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie konsumenci zwracają uwagę na etykiety ze składnikami, chcąc wiedzieć, jaki dokładnie jest skład żywności i upewnić się, że spożywają „czyste” jedzenie. Kupujemy również więcej żywności, która kiedyś była uważana za niszową: lokalnej, ekologicznej i opartej na białkach roślinnych.

Wymagania te spowodowały poważne zmiany w przemyśle spożywczym — teraz musimy ustalić, w jaki sposób możemy nadal zapewniać bezpieczeństwo żywności. Oto pięć głównych trendów żywnościowych, które mogą mieć znaczący wpływ na sposób zapewniania bezpieczeństwa żywności.

1. Spersonalizowane jedzenie
Dawno minęły czasy, kiedy nasi przyjaciele i sąsiedzi jedli to samo co my. Obecnie istnieje większy wybór, umożliwiający prowadzenie diety dostosowanej do indywidualnych chęci i potrzeb. Zapewnia to szeroką gamę opcji, jak na przykład dieta ketogeniczna oparta na białkach roślinnych, czy żywność i napoje nasycone kannabidiolem, związkiem konopi, który jest obecnie w centrum zainteresowania mediów, szczególnie w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych.

Ta zwiększona personalizacja oznacza, że konieczne jest aktywne zrozumienie i przeciwdziałanie potencjalnym zagrożeniom wynikającym z wprowadzania na rynek nowych produktów i składników spożywczych, które mogą być mniej znane w przemyśle spożywczym. Oznacza to również konieczność wprowadzania nowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności – powinniśmy na przykład spodziewać się wprowadzenia w przyszłości kolejnych regulacji dotyczących systemów dostarczania żywności.

2. „Czyste” etykiety
Ponieważ dysponujemy większą gamą opcji żywieniowych niż kiedykolwiek wcześniej, konsumenci domagają się również uproszczenia i przejrzystości w opisach składników żywności. Zapotrzebowanie na „czystą żywność” przybiera wiele form, w tym poszukiwanie żywności bez konserwantów i łatwo rozpoznawalnych składników.

Rezygnacja z konserwantów, w tym z sodu, może przekładać się na krótsze okresy przydatności do spożycia żywności – oznacza to również, że potrzebujemy coraz bardziej innowacyjnych metod umożliwiających zachowanie wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa żywności. Ze względu na chęć utrzymania reputacji marki firmy muszą zapewniać większą przejrzystość i będą musiały szybko reagować na prośby konsumentów o więcej informacji o oferowanej żywności.

3. Globalna żywność
Ponieważ nasz świat dysponuje lepszymi systemami komunikacji, mamy obecnie dostęp do większej liczby światowych kuchni niż kiedykolwiek wcześniej. Poza tym zaopatrujemy się w większe ilości żywności, zwłaszcza owoców morza, w takich krajach jak Chiny, Tajlandia, Kanada, Indonezja, Wietnam i Ekwador.

Oznacza to, że często spożywamy żywność, która pokonała znaczne odległości, aby dostać się na nasze talerze, co może wiązać się z większym ryzykiem dla jej jakości. Ryzyko zwiększa się również ze względu na niespójne prawodawstwo w zakresie bezpieczeństwa żywności i jego egzekwowanie w różnych częściach świata.
 
4. Rozwój e-handlu
Według badania dotyczącego żywności i zdrowia z 2017 roku, przeprowadzonego przez International Food Information Council, 55 procent millenialsów twierdzi, że wygoda jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na zakup żywności. Nic dziwnego, że stanowią oni siłę napędową w procesie rozwoju systemów zamawiania i dostarczania żywności. Restauracje, które nie oferują dostarczania żywności, są narażone na ryzyko utraty klientów.

Wraz ze wzrostem popularności dostarczania żywności restauracje (i firmy dostawcze) będą musiały ocenić ryzyko, które pojawia się w procesie dostawy. Najważniejsze obawy dotyczą kontroli temperatury i ograniczenia do minimum możliwości zakażenia krzyżowego.

5. Rosnące zapotrzebowanie na bezpieczną żywność
Firmy z branży spożywczej stają w obliczu zwiększonego zapotrzebowania na kalorie stale rosnącej populacji oraz zaostrzania przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności przez rządy.

Celem jest posiadanie spójnych strategii zarządzania ryzykiem bezpieczeństwa żywności, które obejmują posiadanie rozwiniętej kultury bezpieczeństwa żywności w organizacji. Nasz świat staje się coraz bardziej złożony — aktywne podejście do bezpieczeństwa żywności będzie oznaczało różnicę między porażką a sukcesem w sferze zdrowia publicznego.
 

O autorze

Ruth Petran, Ecolab Food Safety Expert
Ruth Petran, PH.D, CFS

Vice President

Dział badań, rozwoju oraz inżynierii, bezpieczeństwa żywności i zdrowia publicznego

Dodatkowe perspektywy

Wyświetl wszystko